Плановете на Саудитска Арабия за първоначално публично предлагане на акции от петролния гигант Saudi Aramco на международна борса в Лондон или Ню Йорк изглежда, че няма да се осъществят, съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на източници, близки до процеса. Окончателно решение ще вземе 32-годишният Мохамед бин Салман, който ръководи икономическата и петролната политика на царството и бе обявен за официален престолонаследник миналата година. От компанията заявиха преди ден, че все още обмислят възможността за публично предлагане на голяма международна борса.
Кралството се надява, че ще получи статут на нововъзникващи пазари от индекса MSCI през юни т.г., за да помогне на Aramco да привлече западни фондове, освен ключови инвеститори от Китай, Япония и Южна Корея. Ройтерс цитира високопоставен източник, който казва, че по-скоро няма да има публично предлагане на международни борси.
Саудитският министър на енергетиката Халид ал-Фалих каза миналата седмица, че компанията от особена важност, за да рискува листване в Съединените щати поради правни действия, свързани със съдебни спорове, като например дела срещу конкурентни петролни компании за ролята им в климатичните промени.
Британски чиновници са казали на саудитските си колеги, че Лондон има шанс да осъществи листването, но най-рано през 2019 г. според "Файненшъл таймс", а източници са съобщили пред Ройтерс, че кралството сега се е съсредоточило върху регистрация на местната саудитска борса Тадауул.
"Единственото нещо, което знаем днес е, че Тадауул ще бъде ключовото място за регистрация като наша национална борса", казва Фалих пред CNN.
С перспективата за отписване на Лондон и Ню Йорк като опции за листване на дял от Aramco, източници, запознати с IPO-то, заявиха пред Ройтерс, че Хонгконг се очертава като все по-вероятен компромис, защото Рияд иска да помогне на азиатските държави, които се очаква да станат значими инвеститори.
Докато Лондон е предпочитан пред Ню Йорк, изискването за по-голямо разкриване на чувствителна информация за Saudi Aramco, отколкото за Хонгконг, се смята за недостатък от някои саудитски служители и съветници.
Източници съобщиха пред Ройтерс, че всяка борса се нуждае от най-малко 6 месеца, за да подготви листването, така че решението трябва да бъде взето най-късно през април, за да може IPO да се осъществи тази година.
Ръководителят на саудитската борса Тадауул заяви през октомври м.г., че борсата му се надява да бъде единственото място. Но с обща капитализация от около 475 милиарда долара, тя би могла да се бори да поеме Aramco без участието на чуждестранни фондове.
Източници, близки до процеса, обаче заявиха, че дори и при развиващия се пазар, Aramco ще се бори да събере 100 милиарда щатски долара на местно ниво. Банкерите и анализаторите заявиха, че акциите на Aramco рискуват да понижат други акции, които са регистрирани на Тадауул, тъй като дневният й оборот сега е около $1.6 милиарда. Според източниците Aramco може да листват от 2 до 2.5%.
Saudi Arabian Oil е единствената компания за добив в Саудиска Арабия и втората по запаси на петрол в света, изчислени на 261 милиарда барела на стойност $319 милиарда. По размер на запасите тя изпреварва десетократно американския гигант ExxonMobil. Чрез Aramco Саудитска Арабия контролира около 10% от световния пазар на петрол.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни