Домашното насилие струва по 265 млрд. евро на европейската икономика всяка година, а една от всеки три жени в България е била негова жертва. Държавата трябва да вземе мерки, подчертаха организаторите на кампанията "Не си сама – Заедно срещу насилието" на пресконференция в София днес.
"Едва 14% от жертвите на насилие у нас подават сигнал в полицията и не вярват, че биха могли да получат каквато и да е подкрепа", коментира Надежда Дерменджиева – Директор на Българския фонд за жените.
Причината за това е, че в България домашното насилие дори не е криминално престъпление, посочи тя. Според българския закон полицията може да третира такива случаи като криминално престъпление само ако има наличие на тежка телесна повреда.
Това е и първото от 5-те искания на кампанията, организирана от сайта „Момичетата от града“ и подкрепена от няколко независими медии, сред които: "Площад Славейков", "Мама Нинджа", "Интервюто", "Майко Мила", както и от над 20 неправителствени организации.
Всички форми на насилие срещу жените трябва да бъдат изрично включени в Наказателния кодекс и да бъдат определени разнообразни и по-тежки наказания за тях, настояват от кампанията. Става дума не само за домашното насилие, но и за сексуалното, за сексуалния тормоз, преследването, системното психическо насилие.
И за да бъде възможно следенето на тези престъпления, е нужна единна база в МВР за жертви и извършители, с която да разполагат всички в системата. В момента законът на практика не позволява на пазителите на реда да водят официално подобна статистика. Дерменджиева разказа как отделни съвестни полицаи в страната попълват екселски таблици за собствена употреба с подобни сигнали и отбеляза, че това все пак е някаква добра практика.
От кампанията искат още да се финансират ефективно и адекватно всички програми, свързани както с обучение на психолози, полицаи, съдии, социални работници по работа с жертви на насилие, така и тези за цялостна превенция на домашното насилие.
В момента Министерството на правосъдието всяка година е длъжно да отпуска средства по Закона за защита от домашно насилие за проекти за борба и превенция на насилието. Почти всяка година неправителствените организации, работещи по проблема, срещат трудности.
"Тази година министерството отпуска почти цялата необходима сума по закон, но със срок за изпълнение на проектите 6 месеца – от май до октомври. Тоест, излиза, че държавата се бори с насилието по 6 месеца в годината!“, заяви Дерменджиева.
Най-скъпата и важна мярка е да се създадат поне 28 кризисни центъра в страната - по един във всяка област, които да са на разположение с помощ, осигуряване на закрила, убежище, както и 28 консултативни центрове, които да работят с жертвите на насилие и извършителите. Нужни са и още поне 6 центъра за възстановяване на насилени жени. Това ще струва общо 5 млн. лева годишно - голяма сума, но постижима за бюджета на една държава.
"Не си даваме сметка като общество, че домашното насилие засяга на практика всички нас. Насилието вкъщи се пренася в детската градина, в училището, на площадката, на улицата, на стадиона, в лекарския кабинет. Но понеже темата е неудобна, се правим, че не съществува... От началото на годината бяха убити 8 жени. Някои от тях можеха да са живи, ако институциите си бяха свършили работата. С това темпо до края на годината можем да очакваме броят на смъртните случаи да стане 50“, заключи Левена Лазарова, съиздател на „Момичетата от града“, сайтът автор на кампанията.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни