Цената на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) се повиши от 65.87 до 66.48 долара за барел, след като регистрира спад с повече от 3% в понеделник - най-големият от юли насам в рамките на ден, съобщи Ройтерс. Поскъпването се дължи на нарастващата несигурност спрямо американското производство на суровини, след като Китай наложи мита за 3 милиарда долара върху 128 американски стоки преди ден.
„Като става дума за петрол, политиката упавлява пазара, а войнствено настроените американски власти повишават или намалят ценитe,” казва шефът на макроизследователския отдел на "Юлиус Байер", Норберт Рюкер.
Освен това пазарите разчитат на големи количества дълги позиции, които трябва да бъдат продадени в бъдеще.
„Това прави цените уязвими спрямо лоши новини,” коментира Грег Маккена, главен пазарен стратег в AxiTrader.
Ройтерс пояснява, че един от най-големите прозиводители на петрол – Саудитска Арабия, допринася за напрежението на пазара, тъй като се очаква да намали цените на експорта си за азиатските пазари. Същевременно, руското производство на петрол достигна 11-месечен връх, въпреки усилията на двете държави-производителки да поддържат висока цена на петрола на ОПЕК.
Най-високата цена на петрола бе отчетена през 2008 г., на трети юли, когато достигна 140.73 долара за барел.
За определяне на цената на петрола на ОПЕК се използва т. нар. петролна кошница, включваща 14 сорта петрол за износ на страните членки на картела: Лек арабски (Саудитска Арабия), Басра лек (Ирак), Бони лек (Нигерия), Ес Сидер (Либия), Жирасол (Ангола), ирански тежък (Иран), Кувейт експорт (Кувейт), Мерей (Венецуела), Мурбан (ОАЕ), Ориенте (Еквадор), Катар марин (Катар), Шахаран бленд или "Сахарска смес" (Алжир), Раби лек (Габон) и Зафиро (Екваториална Гвинея).
Цената на барел петрол се определя чрез извеждане на средна аритметична величина от котировките към момента на закриване на търговията с всички сортове от "кошницата на ОПЕК" предходния работен ден
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни