Дни преди Националния съвет на СДС, насрочен за 17 април, разделението в партията лъсна публично и официално. В писмо, подписано от преговорния екип на СДС, който от два месеца организира срещи с актива по места, се твърди, че "Лукарски прави опит да ликвидира седем областни структури на СДС с цел да предотврати очаквания вот на недовение, който ще му бъде поискан".

Въпросният преговорен екип бе избран на заседание на Националния съвет през февруари във Варна и в него влизат кметът на Карлово Емил Кабаиванов, Румен Христов от ръководството на партията, кметът на район "Витоша" в София Теодор Петков, Юлиян Леков  - също член на ръководството - и преизбраният шеф на изборния щаб Георги Ненков. Екипът трябваше в тримесечен срок да проведе организационни срещи с всички областни организации на партията за обсъждане на коалиционната политика и да изготви стратегическа рамка за бъдещите партньорства на партията. Това трябваше да е и една от основните теми на Националния съвет във вторник.

По време на срещите в страната обаче започнаха да се чуват мнения за искане на оставката на лидера на СДС Божидар Лукарски. Според недоволните седесари не се прави никаква политика, има и настроения за ясна опозиционност на правителството на Бойко Борисов и "Обединените патриоти", каквато лидерът и екипът му не демонстрират, а според партийци зрее и неодобрение срещу водените разговори за бъдещи общи действия с партии като НФСБ на вицепремиера Валери Симеонов. За наличие на такива разговори между "съквартираните" на "Раковски" 134 официално се отрича, но самият Лукарски от месеци говори за създаването на "консервативно-партиотичен" съюз. А и настоящият формат, в който СДС участва - Реформаторският блок - е във фактически разпад. 

 

Затова и очакванията са във вторник на Лукарски да му бъде поискана оставката.

Любопитен детайл е, че всички, които стоят зад писмото, което публикуваме по-долу, са хора от действащото ръководство на СДС - тоест досега са работили с Лукарски.

Уставът на СДС обаче казва, че за да се стигне до свикване на извънредна конференция за смяна на лидера, "за" това трябва да гласуват поне 2/3 от членовете на Националния съвет по списък. В случая става дума за около 70 души. Това е трудно постижимо мнозинство, но ако Лукарски получи "вот на недоверие", пък дори и от половината членове на висшия партиен орган - логиката вероятно е да се наложи сам да подаде оставка. 

Според участници в срещите по места в специални анкети, които са били раздадени на над 300 души от актива, резултатът бил над 70% неодобрение за председателя. Като основен опонент на СДС пък партийците посочвали ГЕРБ веднага след политическия враг на сините БСП. 

В писмото от преговорния екип от днес се твърди, че Лукарски и главният секретар на СДС подменят партийни структури преди ключовото заседание във вторник. Ето какво пише в текста:

Днес 13.04.2018 г. Божидар Лукарски и Филип Кирев – главен секретар на СДС, подал оставка още през месец март 2017 г., който е единствения нелегитимен член на НИС и Националния съвет на партията, в пристъп на отчаяние прибягнаха до поредните апаратни фалшификации и трикове. В израз на паническия им страх преди Националния съвет на СДС, който ще се проведе на 17.04.2018 г. в гр. София и в опита си за политическо оцеляване те двамата прибягнаха до позорен административен акт. Днес те направиха опит, само три дни преди Националния съвет да изключат близо една четвърт от областните структури на СДС в България. Този акт няма да им помогне. Няма как да останеш ръководител на една партия, когато повече от 80 % от структурите ѝ не те искат. 

Всички инакомислещи ли ще изключите от СДС, г-н Лукарски? 

СДС е по-силен от всеки един от нас!

СДС е символ на надеждата на поколения българи за свобода, демокрация, достойнство, по-добър живот и е в състояние да преодолее и този ваш трик.

Убедени сме, че във вторник, 17.04.2018 г., Националния съвет на СДС ще освободи партията от недоразумението „Лукарски”.

Клуб Z потърси главния секретар на СДС Филип Кирев. Той отрече обвиненията за подмяна на структури и апаратни игри преди Националния съвет.  И обясни, че става дума за "самоизключили" се по смисъла на устава на партията членове от цели организации. В чл. 11 от устава на партията пише, че "за напускане на СДС се счита и неплащането на членски внос 12 /дванадесет/ месеца." По думите на Кирев има три организации, които още около последната Национална конференция на СДС миналата година са били в самоизключено състояние на това основание - Разград, Търговище и Смолян. От няколко месеца било ясно, че повече от година членски внос не е представян от седесарите от Хасково, Кърджали и Ямбол.

Кирев потвърди, че преди Националния съвет е имало смяна на областния председател на СДС в Сливен, но по думите му това е било решение на местното партийно ръководство и нямало намеса от централата в София и връзка с предстоящото заседание. 

От другата страна - на недоволните, обаче твърдението е, че има документи за плащания на членство. Такива засега не са предоставени публично. По закон документация би трябвало да е налична в Сметната палата, където партиите по закон предоставят годишните си финансови отчети. 

Една от версиите за разделението в СДС - тази, която се поддържа по-скоро от тези, които не искат лидерска оставка, е, че има намеса в партията "отвън", а "заподозрени" са хора от столичната организация на ГЕРБ. А целта била дългосрочна и засягала местните избори, които са догодина, най-вече тези в София.