В посолството на Република България в Пекин на 6 май е постъпила информация от Тибетската алпинистка асоциация, че българският алпинист Боян Петров е в неизвестност от 3 май 2018 г. Според съпргата му обаче никой не го е чувал или виждал от 29 април.

Боян участва в експедиция в Хималаите заедно с още 10 души (1 унгарец, 5 италианци и четирима водачи от непалски произход). 

Според получената информация неговата липса е била забелязана от участниците в експедицията в района на Шиша Пангма на около 7500 м надморска височина. Веднага след това са изпратени трима души, за да го издирват. На 6 май сутринта на 7350 м надморска височина са открити палатката и спалният чувал, без самия алпинист. Поради внезапно влошаване на метеорологичните условия в района тримата търсачи временно са прекратили издирването.

Тибетската алпинистка асоциация е била информирана за случилото се на 6 май в 12.20 ч местно време от лицето за връзка от района на Шиша пангма. Експедицията е имала разрешение за влизане през Дзилун на 10 април 2018 г., изкачване на връх Шиша Пангма и напускане през Дзилун на 9 юни 2018 г.

Служители на Асоциацията поддържат връзка с ръководителя на експедицията, който ги е уведомил, че издирването на българския алпинист продължава. 

Посолствата на България в Пекин и в Делхи са в непрекъснат контакт с местните институции и следят отблизо случая, съобщиха от МВнР.

Съпругата на алпиниста Радослава Ненова написа във фейсбук:

Пред бТВ тя каза още:

„Те (другите от експедицията, б.р.) са решили да не остават, защото времето им се е сторило тежко. Той – вероятно заради лошото време или нещо друго, не е могъл да слезе. Сателитният му телефон е в долу в базовия лагер, така че не могат и да го чуят.

„За такава височина е много дълъг период от време, там всичко трябва да е бързо, но пък останалите от експедицията казаха, че в един по-долен лагер има достатъчно храна, кислород - всичко за оцеляване, така че си представям, че просто може би е стигнал до този лагер и чака да се оправи времето, за да слезе още по-надолу”, отбеляза тя.

На пресконферения преди месец Петров обяви началото на нова експедиция от 10 април. Поредните върхове са част от проекта му "Българин на 14х8000". Т.е. - броят на всичките 8-хилядници, от които на алпиниста му оставаха да покори само още четири и така да стане първият българин, записал постижението. И едва 30-и в света.

Първи в плановете на Петров беше най-ниският сред осемхилядниците - Шиша Пангма (8027). Той е и единственият от кота 8000, който е изцяло в Тибет. За последен път е атакуван от българи през пролетта на 1999 г., когато го изкачват Дойчин Василев и Карина Сълова.

В рамките на същата експедиции Боян Петров планира да изкачи и най-високия връх на планетата Еверест (8848 м) откъм Тибет.