Бившият вицепремиер и министър на финансите в първия кабинет "Борисов" Симеон Дянков се присъедини към по-скептичните гласове за оценката на резултаттите от срещата на върха ЕС-Западни Балкани, която се проведе вчера в София.
„Вчерашната среща на върха „ЕС – Западни Балкани“ беше успех за страната ни от гледна точка на двустранните ни отношения с държавите от Западните Балкани. От общоевропейска гледна точка обаче срещата не беше успешна. За мен беше даже стъпка назад. Не се говори вече за това, че те вървят към европейско присъединяване, а се говори да им се даде перспектива в бъдеще те да се присъединят към Европа. В момента такова е времето в ЕС. Външните теми, като Иран и Корея, доминират, а вътре в Съюза, заради Брекзит главно, няма това обединение, което го имаше преди“.
Това заяви Симеон Дянков в интервю за БНР днес. По думите му присъединяване на страните от Западните Балкани към ЕС ще подпомогне европейската икономика, защото очакванията са тези държави да се развиват добре икономически.
„Вместо обаче да говорим за конкретни дати за влизане на тези държави в ЕС, пак се говореше вчера за перспектива, както и преди 15 години в Солун. Темата за разширяването поне засега не стои на дневен ред на основните политици в Европа. А тя ще даде не само на Западните Балкани, а и на страни като България, допълнителен икономически тласък“, смята финансистът.
По думите на Дянков пред БНР Европа върви напред, но по-бавно от останалата част от света. Книгата на бившия вицепремиер „Накъде върви Европа? Предизвикателства пред растежа“ ще излезе на български език на 29 май.
„Основният проблем е, че Европа не върви към цялостен общ пазар. Пазарите за услугите, като капиталов, енергиен, дигитален пазар – нещо, за което се говореше много от началото на Комисията на Юнкер, всъщност никой от тези пазари в момента не се развива към единен пазар. За разлика от другите големи икономики в света, пазарът на услугите не се развива добре в Европа и оттам цялостният европейски растеж, макар че е по-добър сега отколкото преди няколко години. Например за тази година се очертава около 2,4%, а световният е 3,9%“, коментира Дянков.
За българката икономическа перспектива той добави, че растежът в България е 3,5%, което е добре, но сравнено със световния - трябва да растем доста по-бързо на година, за да можем да догонваме страните и в Европа, и в света. „В момента се развиваме добре, но не отлично“, каза още Дянков.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни