В първите моменти от срещата си американският президент Доналд Тръмп и севернокорейският лидер Ким Чен Ун изглеждаха уверени. Въпреки че се постараха да демонстрират доминантно положение, експертите по поведенческа психология забелязаха знаци на притеснение и у двамата лидери.
По време на продължилото 13 секунди ръкостискане Тръмп следваше обичайното си поведение - протяга ръка пръв и потупва рамото, с което показва господстващо положение. Ким обаче не се даде лесно - той погледна американския държавен глава право в очите преди да се обърне към камерите.
"Всеки един от двамата се опита да издърпа другия по-близо до себе си. И двамата се бореха за доминантната позиция", коментира пред Ройтерс Алън Пийс, австралийски експерт по езика на тялото.
Да показва доминантно положение е обичайно за Тръмп, който е придобил уменията за това в кариерата си на бизнесмен и телевизионна звезда. Не е за подценяване и разликата в ръста на двамата лидери, която определено е в полза на президента на САЩ. Същото се отнася и за възрастовата разлика - Ким е почти наполовина по-млад от Тръмп.
Тръмп се опита да разчупи ледовете като си поговори с Ким. През цялото време обаче той направляваше разговора. Жестовете му също са показателни - той насочваше с ръка севернокорейския лидер.
"Доналд Тръмп говореше помирително, но езикът на тялото му ясно казваше "Аз съм шефът тук!", казва още Пийс. "Ако не знехте кои са участниците в срещата, щяхте да помислите че са баща и малкият му син."
При срещата с Ким Тръмп не показа откритата враждебност като на срещата на Г7 в Канада миналата седмица, отбелязва Карен Лионг от базирана в Сингапур компания за развитие на човешките ресурси.
"Всеки път, когато те си стискат ръцете, можете да видите, че кокалчетата им побеляват - тези двамата са алфа мъжкари", коментира още Лионг пред Ройтерс. "За да се наложат над другия, и двамата се опитват да покажат здраво ръкостискане."
И за двамата обаче е било много трудно да скрият колко са изнервени, казва още експертът. Тръмп преплита пръсти, а погледът на Ким е насочен към пода през повечето време.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни