Срещата в Сингапур безспорно бе триумф за Ким Чен Ун и неговия режим в Северна Корея. Един диктатор, наредил убийството на членове на собственото си семейство и който командва ГУЛАГ, сравним с тези на Хитлер и Сталин, успя да премине по световната сцена като легитимен държавник, похвален от президента на САЩ като "много талантлив" и заслужаващ доверие.

Президентът Тръмп направи пред Ким голяма отстъпка - прекратяването на американските военни учения със Северна Корея, и заяви желанието си да изтегли американските войски от страната. Същевременно Ким не се ангажира с "пълната удостоверяема и необратима" денуклеаризация, която САЩ поискаха, нито с някаква друга промяна в престъпното поведение на своя режим.

Двамата лидери се споразумяха да започнат дипломатически процес, за да "работят заедно за пълната денуклеаризация на Корейския полуостров". Това е наистина за предпочитане пред плъзгането към война, което изглеждаше на път да се случи през миналата година, и можем да се надяваме, че може евентуално да доведе до стъпки от страна на Северна Корея към демонтирането на нейния арсенал. Но Тръмп заложи прекалено много на един жесток и непредсказуем управник, чиито мотиви и цели далеч не са ясни и който не дава знак за промяна на ангажимента на Северна Корея по отношение на ядрените й оръжия или измамната й тактика на преговорите.

Определено най-същественият резултат от срещата бе неочакваното обявяване от Тръмп на замразяването на американско-южнокорейските военни маневри - отстъпка, която очевидно изненада южнокорейското правителство и американската армия. С подкрепата на Китай и Русия, които искат да намалят американската стратегическа сила в Азия, Северна Корея отдавна искаше край на ученията. А до вторник тази и предишните американски администрации твърдо отхвърляха идеята. Сега Тръмп я възприе и удивително използва езика на Пхенян при определянето на "военните игри" като "провокативни".

Тръмп описа отстъпката си като нещо в замяна на разрушаването от Северна Корея на изпитателен полигон за ракетни двигатели. Но това унищожаване стана преди срещата и по никакъв начин не може да се сравни със замразяването на ученията, което може да е знак, че отношенията между САЩ и Южна Корея в сферата на сигурността трябва да бъдат предмет на преговори заедно със севернокорейския арсенал. Следващото твърдение на Тръмп, че спирането на маневрите "ще ни спести огромна сума пари", ще бъде още един шок за азиатските и европейските страни, които зависят от САЩ в областта на отбраната.

В сравнение с този подарък ангажиментите на Северна Корея на срещата наистина изглеждат минимални. В съвместното изявление се казва, че Ким "потвърди отново твърдия си и непоколебим ангажимент за пълна денуклеаризация на Корейския полуостров". Този език е по-мек и по-малко специфичен от този, който Пхенян предложи при няколко предишни споразумения, над които след това се присмя.

Севернокорейското определение за денуклеаризация, изложено в редица предишни преговори с представители на САЩ, съдържа дългосрочно американско изтегляне, включително премахване на американския отбранителен чадър и от Южна Корея, и от Япония. В изявлението не се споменават сроковете, дадени от САЩ за разоръжаване, нито дума за проверките, необратимостта или времевите рамки.

Дипломатическият процес сега ще трябва да бъде насочен към конкретни ангажименти на Северна Корея и смислени действия. Като за начало САЩ ще трябва да искат пълно описание на арсенала и ядрените обекти на режима. Без това показните разрушения на изпитателни полигони са безсмислени. А Тръмп ще трябва да се въздържи да предлага на Ким каквито и да било отстъпки повече.

------

* Коментарът е редакционен.