САЩ обявяват изтеглянето си от Съвета за човешките права към ООН, съобщи постоянният представител на Вашингтон при световната организация Ники Хейли, цитирана от световните агенции.
"САЩ официално излизат от Съвета за човешките права към ООН", каза тя, допълвайки, че организацията "не е достойна за името си". "Предприемаме тази стъпка, защото ангажиментите ни не позволяват да останем част от лицемерна организация, обслужваща собствените си интереси", заяви Хейли.
И добави:
"Искам да бъда пределно ясна, че тази мярка не означава отстъпление от ангажиментите ни към човешките права."
Тя посочи "хроничното предубеждение на Съвета към Израел", порицавайки същевременно членството на страни като Китай, Куба и Венецуела, които са обвинявани в нарушения на човешките права.
Повече от година САЩ заплашват с напускане на Съвета, който обвиняват в предубеденост към Израел и който не успяха да реформират. Съветът е основен орган на ООН по въпросите за човешките права. Бе създаден през 2006 година, за да замени Комисията по правата на човека към ООН. Мандатът на САЩ в Съвета изтича по принцип през 2019 година. Съветът има 47 членове.
Ако Съветът се реформира, "САЩ ще бъдат щастливи отново да се присъединят" към него, допълни Хейли, цитирана от Асошиейтед прес.
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш би предпочел САЩ да останат в Съвета за човешките права (СЧП). Това се посочва в изявление, разпространено от говорителя му Стефан Дюжарик, предадоха Франс прес и ТАСС.
Генералният секретар отбелязва също, че СЧП "играе много важна роля в налагането и защитата на човешките права по целия свят".
Върховният комисар на ООН за правата на човека Зейд Раад ал Хусейн изрази съжаление за решението на Вашингтон да напусне СЧП, допълвайки, че САЩ би трябвало да засилят ангажимента си предвид броя на нарушенията на човешките права по света.
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху благодари на Тръмп за излизането на САЩ от СЧП.
"Израел благодари на президента Тръмп, на държавния секретар Помпео и на Хейли за мъжественото решение, насочено срещу лицемерието и лъжите на така наречения Съвет за човешките права към ООН", се посочва в изявление, разпространено от канцеларията на израелския премиер.
Решението на САЩ да се излязат от Съвета за човешките права (СЧП) към ООН носи риск да подкопае международната роля на Вашингтон, заяви ръководителката на дипломацията на ЕС Федерика Могерини, цитирана от ДПА.
САЩ винаги са били на предната линия в защитата на човешките права по света и от много години са силен партньор на ЕС в СЧП, посочва говорителката на Могерини. Днешното решение подкопава ролята на САЩ като защитник и поддръжник на демокрацията на световната сцена, допълва тя.
Решението на Вашингтон да напусне СЧП е достойно за съжаление, посочи в туитър британският министър на външните работи Борис Джонсън.
"Не пазим в тайна факта, че Великобритания иска реформи на СЧП, но ние сме решени да работим за засилване на Съвета отвътре", отбелязва той.
Австралийските власти са разочаровани от решението, посочва австралийският външен министър Джули Бишоп, цитирана от БТА.
Бихме предпочели САЩ да останат в СЧП и съобщих позицията ни на високопоставени представители на администрацията на Тръмп, заявява тя.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни