
"Аз съм дете, заченато от изнасилване."
Това разказва 25-годишната Лейля Деймън пред Балканската мрежа за разследваща журналистика (BIRN) на събитие в Лондон, което отбелязва годишнината от клането в Сребреница.
"Никой никога не би искал да произнесе тези две думи в едно изречение. Но това съм аз", казва тя, цитирана от "Болкан инсайт".
Лейля говори спокойно и уверено, сякаш определението се отнася за друг човек, но всъщност цели седем години се е борила да го приеме. Историята си тя разказва пред Елинор Роуз от BIRN.
Момичето израства във Великобритания с приемните си родители. Тя научава, че е родена в Босна по време на войната и осиновена от семейство Деймън, още на седемгодишна възраст. Когато става на 18 години, тя научава останалата част от историята.
Лейля е родена в Сараево на Коледа през 1992 г. Майка й е изнасилвана от сръбски войници в печално известния лагер във Фоча. Хиляди жени са измъчвани и изнасилвани в града, където сръбски военни извършват етническо прочестване. След като забременява обаче, тя успява да избяга от "лагера за изнасилвания" и някак стига до Сараево, където ражда момиченце.

Британският журналист Дан Деймън и съпругата му Шон, които отразяват събитията в града, случайно попадат на жената в болницата и я интервюират. Босненката, страдаща от тежки психически травми, казва пред камерата на Шон, че се страхува да не удуши бебето си, защото я обземат мисли как може да заприлича на хората, които са я изнасилили.
"Бяхме в Сараево и снимахме репортажи за страданията на децата в домовете за изоставени. И се появи това бебе. Какво друго можехме да направим?", разказват приемните родители на Лейля.
С благословията на босненските власти британското семейство попълва документите и заминава с малката Лейля на 3 януари 1993 г. Те се връщат във Великобритания, където момичето израства в североизточен Лондон, далеч от войната в родната си страна и от мъчителното й възстановяване.
Когато пораства обаче, Лейля започва да се интересува от конфликта в Босна.
"Започнах да чета и да научавам все повече за войната - за лагерите, за изнасилванията..."
Това й помага да възприеме и истината за произхода си. Дистанцията във времето и пространството - също.
"Когато родителите ми седнаха да разговарят с мен и казаха "Родната ти майка е била изнасилена в един от тези лагери", това не беше чак такъв шок за мен. Не се разплаках, не изпаднах в депресия", казва Лейля.
Когато става на 18 години, тя решава да посети Босна.
"По това време вече разбирах нещата от женска гледна точка и започнах да си мисля за значението и последствията от това", допълва момичето, като има предвид изнасилването.
Изнасилването не се взема насериозно при военни конфликти, защото се осмисля от гледна точка на секса, а не от гледна точка на насилието, мисли Лейля. Затова и разказва историята си - с цел да хвърли повече светлина върху това престъпление. Никой не знае колко точно жени са изнасилени в Босна по време на войната, но според различните оценки те са между 20 000 и 50 000.
Преди няколко години младото момиче решава да потърси майка си. То заминава отново за Сараево, където посещава болницата, в която се е родило. И за негово учудване, след като разговаря с една от медицинските сестри, тя си спомня историята на десетдневното бебе, което успява да се измъкне от разкъсваната от война Босна: "Господи, ти си. Ти си тази, която се спаси", казва сестрата.
Междувременно посолството на Босна и Херцеговина в Лондон успява да издири родната майка на Лейля по името, което научава от архивите на болницата. Служители на полицията проверяват на място дали информацията е вярна, а впоследствие момичето получава данни, които му помагат да се свърже с майка си.
В следващите три години двете си пишат писма.
"Те бяха доста повърхностни - "Надявам се, че си добре. Искам да знаеш, че аз съм добре", такива неща", разказва Лейля.
Тя обаче иска повече от това. Затова през август 2017 г. изпраща своя приятелка с подобна история, с която се запознава при едно от пътуванията си в Босна, да посети майка й и от нейно име.
В крайна сметка те се уговарят да се срещнат.
"Бях много притеснена дали тя няма да се откаже в последната минута. Тя не беше длъжна да ме вижда, не беше длъжна да прави нищо за мен", разказва Лейля тревогите си преди срещата през октомври 2017 г.
Първи в стаята влезли приемните й родители, следвани от приятелката, с която родната й майка се срещнала. Лейля била последна.
"Първо се здрависахме, после тя все пак ме прегърна. В този момент се сринаха всички прегради, които бях градила пред себе си през годините, откакто разбрах за произхода си."
Въпреки че тя и майка й все още се опознават, Лейля е дълбоко впечатлена от силата на жените в Босна, преживели ужасите на войната.
"Представям си каква сила е трябвало да има тази жена, за да продължи, за да стигне до Сараево", казва тя. "Сега тя не е добре нито физически, нито емоционално, но все пак има силата да продължи живота си и да ме види."

Лейля участва във възпоменанието от клането в Сребреница и разказва историята си с надеждата да запознае повече хора с трагедията. Това й помага да се чувства полезна, обяснява тя.
"Примирила съм се с историята си. Не че не се чувствам разстроена понякога - Господи, говоренето за геноцид, убийства и изнасилвания на хиляди хора е толкова трудно. Но чувствам, че е мой дълг."
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни