
Учени от университетите в Сидни и в Нов Южен Уелс в Австралия откриха в човешкия организъм противораков механизъм в структурата на ДНК ген, съобщава сайтът bioRxiv, цитиран от БТА.
Той е способен да потиска активността на злокачествените тумори у човека. Новооткритият защитен механизъм предпазва теломерите (крайните части на хромозомите - б.р.) от увреждания и препятства нестабилността на генома, отговорен за бързото развитие на рак при хората.
Учените са на мнение, че в промяната на активността на теломерите, които имат защитна функция, се крие тайната за абсолютната победа над тежките заболявания.
Генетиците са изяснили, че за развитието на тежките онкологични форми спомага белтъкът TERF2, блокиращ някои специфични противоракови ферменти. Изключването на синтеза на TERF2 или неговото значително забавяне ще помогне на учените при активизирането на вътрешните механизми на самозащита на организма при повечето заболявания, включително и раковите.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни