САЩ обявиха днес въвеждането на санкции срещу министрите на правосъдието и на вътрешните работи на Турция, предадоха световните агенции, съобщава БТА.
Санкциите срещу правосъдния министър Абдулхамит Гюл и срещу вътрешния министър Сюлейман Сойлу се въвеждат заради случая с американския пастор Андрю Брънсън, който е обвиняван в Турция във връзки с терористични организации.
"Смятаме, че той е бил жертва на несправедливо и неоправдано отношение от страна на турското правителство", заяви говорителката на Белия дом Сара Сандърс.
Брънсън е обвинен от турските власти в терористични дейности и шпионаж и след като прекара година и половина в предварителния арест, той бе поставен миналата сряда под домашен арест.
Вашингтон обвинява санкционираните турски представители, че са изиграли водеща роля в ареста на пастора. Санкциите се изразяват с конфискация на авоари и имущество на двамата турски представители, отбелязва Франс прес.
Паралелно с обявяването на санкциите американският държавен секретар Майк Помпео, който е на път за Азия, каза, че ще се срещне с турския си колега по време на заседание в Сингапур тази седмица, предаде Франс прес. Помпео е разговарял по-рано днес с турския дипломат номер едно Мевлют Чавушоглу по телефона, поясни говорителката на Държавния департамент Хедър Науърт.
Американският министър на финансите Стивън Мнучин пък каза днес, че "задържането на пастор Брънсън и неговото преследване от турските власти са просто неприемливи".
Случаят се очаква още повече да обтегне отношенията между САЩ и Турция, които и без това са трудни, по-специално заради сирийския конфликт, но също и заради присъствието в САЩ на турския проповедник Гюлен, когото турският президент Ердоган обвинява, че стои зад опита за преврат през лятото на 2016 г. и за чието екстрадиране настоява. Преди време Ердоган даже предложи замяна на Гюлен срещу американския пастор.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни