От пристигането на първия танкер с втечнен природен газ (ВПГ) от САЩ в португалското пристанище Синеш през април 2016 г. до днес вносът в ЕС на американски втечнен природен газ е нараснал до 2.8 млрд. куб. м, съобщиха днес от Европейската комисия. Това количество е колкото годишната консумация на природен газ от България.
В съвместно изявление от 25 юли т.г. във Вашингтон председателят Жан-Клод Юнкер и президентът Доналд Тръмп се споразумяха да укрепват стратегическото сътрудничество между ЕС и САЩ в областта на енергетиката. В този контекст Европейският съюз ще внася повече ВПГ от САЩ, за да диверсифицира енергийните си доставки и да повиши тяхната сигурност.
Затова ЕС и САЩ ще работят за улесняване на търговията с втечнен природен газ, се казва в съобщението.
ЕС е съфинансирал или е поел ангажимент да съфинансира инфраструктура за ВПГ по проекти на стойност над 638 млн. евро. В допълнение към съществуващия в ЕС свободен капацитет от 150 млрд. куб. м. Съюзът подкрепя 14 проекта за изграждане на инфраструктура за втечнен природен газ. В момента законодателството на САЩ все още изисква предварително регулаторно одобрение на износа на ВПГ за Европа.
САЩ трябва да вземат мерки във връзка с тези ограничения, така че техните правила да улесняват износа на ВПГ за ЕС.
Преди време американският президент Доналд Тръмп обеща САЩ да залеят Европа с втечнен газ. Според анализатори това ще вгорчи монопола на "Газпром", макар цените на втечнения газ да са по-високи от тези на руското синьо гориво.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни