Акциите на банки от еврозоната силно поевтиняха днес заради опасения за евентуалното въздействие от срива на турската лира, която достигна нов рекорден минимум спрямо долара, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Междувременно американският президент Доналд Тръмп обяви увеличаване на митата за вноса на стомана и алуминий от Турция съответно на 20 и 50%.

“Току-що разреших удвояване на митата върху стоманата и алуминия за Турция докато валутата й, турската лира, се срива бързо спрямо нашия много силен долар! Алуминият отсега ще бъде 20%, а стоманата – 50%. Отношенията ни с Турция не са добри!”

 

 

Засилващите се противоречия със САЩ и наложените от Тръмп санкции, както и контрола на турския президент Реджеп Тайип Ердоган върху паричната политика при новия президентски режим допринесоха турската лира да загуби над 35 процента от стойността си тази година.

Това е повод за силни тревоги сред турските банки, тъй като една трета от кредитите им са в чуждестранни валути.

Сривът на турската лира може да окаже натиск върху националната икономика, но влиянието му върху банките от еврозоната като цяло се оценява като скромно, според икономисти.

Засиленото продаване на банкови акции бе ускорено от информация на в. "Файненшъл таймс", че Европейската централа банка (ЕЦБ) има все по-големи опасения за някои европейски кредитори, най-вече испанската Бе Бе Ве А (BBVA), италианската УниКредит (UniCredit) и френската Бе Ен Пе Париба (BNP Pariba), тъй като те са сред банките в еврозоната с най-голяма дейност в Турция. ЕЦБ отказа коментар.

Акциите на Бе Бе Ве А в днешната търговия се понижиха с 3,5%, на УниКредит - с 3,1%, а на Бе Ен Пе - с 3,7%. Общият индекс на банките във валутния съюз се понижи с 2,7%.

Бе Бе Ве А също отказа коментар. От Турция идват 373 млн. евро от чистата разпределяема печалба на банката за първото полугодие или 14% от общата печалба на групата. Това сочи, че Бе Бе Ве А вероятно е най-уязвимата банката към пазарните сътресения в страната.

УниКредит, чието турско подразделение, Япъ креди (Yapi Kredi), която според американската Голдман Сакс (Goldman Sachs) е най-уязвима от гледна точка на капиталовото равнище, омаловажи експозициите си при последното представяне на резултатите. Банката посочи, че Турция е източник на под 2 на сто от приходите й и поевтиняване на турската лира с 10 на сто ще засегне капитала, който трябва да бъде заделен като буфер срещу финансови шокове, с едва около 2 базисни пункта.

Доклад на Креди Сюис обаче посочва, че Турция остава риск за най-голямата италианска банка по обем на активите, тъй като обезценяването на лирата може да засегне основния й капитал. Данни от Банката за международни разплащания (BIS) сочат, че банковите експозиции към Турция се равняват на около 82 млрд. д. в случая на Испания и 17 млрд. евро за Италия.

Това са сравнително малки стойности, предвид че комбинираните общи активи на банките от еврозоната възлизат на над 20 трлн. евро. Голяма част от тези експозиции са турски лири в балансите на местните подразделения, което указва, че рискът за банките майки е дори още по-малък.