Турската лира продължава срива спрямо долара след санкциите на САЩ, въпреки усилените преговори, съобщи Ройтерс. Междувременно президентът Реджеп Ердоган обяви, че страната му ще спечели "икономическата война" между двете суперсили.
Въпреки леката стабилизация след началото на преговорите, неуспешното им засега развитие във Вашингтон пак удари турската валута.
За седмица лирата загуби над 10% - или стойност на една лира от 20 на 17 цента.
Тази сутрин лирата удари исторически минимум от 6,3 лири за 1 щатски долар и после се качи леко на 5,81 лири за долар, предаде Блумбърг.
Десетки обменни бюра в Истанбул затвориха врати или обменяха до 100 долара, защото нямат наличности на местната валута, съобщават световните агенции.
Причина за санкциите срещу правосъдния министър Абдулхамит Гюл и срещу вътрешния министър Сюлейман Сойлу е случаят с американския пастор Андрю Брънсън, който е в турски арест с обвинение за връзки с терористични организации. Според Вашингтон те са изиграли водеща роля в ареста на пастора. Ограничителните мерки включват замразяване на активи и визови забрани.
Ердоган призова турците да не се притесняват от тежкия спад на валутата.
"Има различни кампании, които се провеждат. Не им обръщайте внимание", каза президентът. "Не забравяйте, ако те имат долари, ние имамe нашия народ, нашия Бог. Работим здраво. Погледнете къде бяхме преди 16 години и къде сме сега."
Ердоган иска банките да дават евтини кредити за стимулиране на растежа, но това видно натоварва икономиката. ЕЦБ има притеснения, че турските кредитополучатели ще изпаднат в несъстоятелност по заемите в чужда валута. Те са 40% от активите на турския банков сектор.
Държавната хазна и финансовото министерство ще обявяват "нов икономически модел" днес.
ЕЦБ е разтревожена да не плъзне заразата към Европа
Европейската централна банка е разтревожена от опасност икономическата и валутна криза на Турция да "зарази" и европейските банки, пише Financial Times.
Вестникът цитира като най-изложени на такъв риск италианската банкова група Unicredit, испанската B и френската BNP Paribas. И двете финансови групи имат филиали в България, но те не са в опасност, тъй като се юридически лица, регистринани по българското законодателство и отговарят на по-високи изисквания за капиталова адекватност отколкото другаде в ЕС.
Eврото падна с 0.5% спрямо долара и сега едно евро се търгува за 1.146 долара. Засега обаче не се очаква сериозна криза в еврозоната.
Според Financial Times положението още не е критично, но ЕЦБ, която осъществява единен надзор над най-големите банки в еврозоната, го наблюдава отблизо.
Тази година турската лира изгуби една трета от разменната си стойност спрямо долара заради политиките на президента Ердоган, отбелязва всекидневникът.
След влизането в сила на нова конституция и победата на партията му на изборите през юни, независимостта на турската централна банка беше намалена. След влизаето в сила на новите му правомощия, Ердоган подписа указ, според който президентът назначава управителя на централната банка и заместниците му. В изпълнение на политиката на ердоган, който е твърд противник на вдигането на лихвите, тя не може да ограничи кредитирането, да обуздае инфлацията и да защити националната валута, докато в света започва тенденция за повишаване на лихвите.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни