Турската валута се възстанови до 5.9 спрямо щатския долар на фона на кризата в отношенията между Анкара и Вашингтон и усилията на президента Реджеп Тайип Ердоган да привлече европейска и близкоизточна подкрепа срещу американските санкции.
В същото време на няколко места в страната патриотични акции с горене на американска валута подкрепят тезата на властта, че атаката срещу лирата не е резултат от икономическа криза, а срещу Турция се води война.
"Ние отдаваме голямо значение на посещението му. Тази визита е показател, че Катар подкрепя Турция", каза президентският говорител Ибрахим Калин на пресконференция след края на визитата. Ердоган говори и с германския канцлер Ангела Меркел в късния следобед на 15 август, която също изрази подкрепа за Турция, днес му предстои разговор с френския президент Еманюел Макрон. По-късно агенциите цитираха Макрон: "Икономическата стабилност на Турция е важна за Франция!"
Какво прави Централна банка
В допълнение към мерките на Централната банка за увеличаване на ликвидността на банките, Агенцията за банков надзор (BDDK) допълнително ограничи валутните суапове, които не трябва да превишават 25% от регулаторния капитал.
След срива на турската лира на 6 август Централната банка отстъпи и разхлаби горната граница на задължителните резерви на банките, като увеличи ликвидността с 2.2 млрд. долара.
Напрежението между съюзниците на НАТО нарасна поради няколко причини - различията в политиките по отношение на сирийския конфликт; санкциите срещу Иран, които Турция не подкрепи; продължителното задържане на американския пастор Андрю Брънсън; неудовлетвореното от страна на САЩ искане на Турция за екстрадицията на ислямския проповедник Фетуллах Гюлен, обвинен за ръководител на опита за преврат на 15 юли 2016 г. в Турция.
В отговор се появиха видеа с трошене на айфони.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни