Комисията за финансов надзор (КФН) е проспала срива на застрахователната компания "Олимпик" от Кипър, в резултат на който около 250 000 автомобила в България остават без "Гражданска отговорност" и Каско. КФН носи и политическата отговорност, че е допуснала това.

Около това становище се обединиха председателят на Асоциацията на пострадалите при катастрофи Владимир Тодоров и Борислав Богоев, бивш заместник-председател на КФН, които коментираха случая по БНР.

Премиерът Бойко Борисов вече разпореди на вицепремиера Томислав Дончев, на финансовия министър Владислав Горанов и на КФН да проучат ситуацията с фалиралия кипърски застраховател.

 

Когато застраховат, да си подбират и те застрахователите, а пък ние чрез КФН ще направим необходимото нарушителите да понесат тежки санкции. Санкциите там са големи, така че ще ги понесат“, каза премиерът.

Според Владимир Тодоров трябва да бъде питана КФН колко пъти се е обръщала към регулатора в Кипър.

"И въобще обърнал ли се е към кипърския регулатор да каже: Колеги, вашият застраховател тук не плаща, бави, има недостатъчно резерви и т.н. Така че има начини за въздействие."

По думите на Борислав Богоев, "не нещо, а всичко" е било проспано от регулатора в казуса с "Олимпик":

"И ако регулаторът беше излязъл и беше казал: Внимавайте с тази компания! Ама това било намеса. Няма такова нещо. Сега, какво правим ние? Тичаме след събитията. Нали ролята на този регулатор е преди това да вземе своите мерки и решения. Къде отидоха тези 60 миилона на година от застраховките на българските граждани. Това е изтичане на национален капитал. Кражба на национален капитал. Защото тези пари, не са пари на застрахователя. Това са пари на застрахованите лица и те са елемент на националното богатство". 

По време на работата си в КФН, Богоев е изпратил проверка в българския клон на "Олимпик" заедно с ДАНС.

"Влязохме на проверка, за да им покажем, че тук не могат да си разиграват коня. Написах на техния регулатор: "Вие, ако искате, идвайте с нас на проверка, но аз влизам". И долетяха със следващия самолет".

КФН има достатъчно правомощия, в това число и да забрани продажба на застраховки.

Тодоров изтъкна, че някои от обезщетенията по тази застраховка са нужни веднага заради спешността от лечение на пострадали от катастрофи, но от фалирала компания застраховки едва ли ще се получат.

Гражданите ще бъдат уведомени от ликвидатора за реда и сроковете, в които могат да предявят искане за обезщетения, но това едва ли ще е скоро. Според изявление на КФН, платените премии за неизтеклата част на застрахователните договори, които ще бъдат прекратени, подлежат на връщане в рамките на последващото производство по несъстоятелност в съответствие със законодателството на Кипър.

Това означава, че ще трябва да изчакат да мине целият процес по несъстоятелност, който трае години. Клиентите на "Олимпик" могат да сключат нова полица към друг застраховател след 18 август, когато изтича срокът на тези с кипърската компания.

Както се разбра, седемте общински ДКЦ-та и болница "Св. Мина“ в Пловдив са били застраховани във фалиралата "Олимпик", съобщи зам.-кметът по здравеопазване Розалин Петков. Представител на "Олимпик" за Пловдив и Южна България е зам.- председателят на Общинския съвет Пепа Деведжиева от Реформаторския блок.