Президентът на Русия Владимир Путин подписа указ, с който "Чеченнефтехимпром" става собственост на Чечения. До този момент компанията беше федерална собственост, взета под аренда от "Роснефт" начело с Игор Сечин, пише Нюз.ру.
В малката кавказка република президентът Кадиров, който я управлява вече 11-а година, на практика има неограничена власт.
Путин нареди на правителството да обезпечи предаването на 100 процента от акциите на Чеченската република. В момента "Чеченнефтехимпром" управлява 1100 нефтени кладенци, от които само 270 действащи, 4 нефтени бази, няколко завода за ремонт на нефтогазово оборудване, оборудване за добиване на нефт, над 500 километра нефто- и газопроводи.
Предаването трябва да стане в рамките на два месеца, може и по-рано. Документът за предаването на нефтената компания е публикуван на официалния портал за правна информация на Русия. Като се има предвид, че на 5 октомври лидерът на Чеченската република Рамзан Кадиров има рожден ден и става на 42 г., по всичко личи, че Путин е решил да му направи един нелош подарък, коментира изданието.
До този момент всички акции на "Чеченнефтехимпром" принадлежаха на "Росимущество", откъдето даваха предприятието под аренда на "Роснефт".
Кадиров поиска нефтената компания още през декември 2015 г. Тогава той писа за големия потенциал на "Чеченнефтехимпром", който не е свързан с нефтопреработката и който на практика не се използва. Освен това смяташе, че властите в Чечения могат да построят там завод за производство на литиево-йонни акумулатори.
През септември 2016 г. от "Роснефт" предложиха да дадат на Грозни само участък земя за строителството на такъв завод, а цялата "Чеченнефтехимпром" да стане част от "Роснефтгаз".
През март 2017 г. Кадиров заяви, че цената на активите на "Роснефт" в Чечения са завишени, а към републиката трябва да се отнасят като към "следвоенен регион".
По-късно "Файненшъл таймс", позовавайки се на свои източници, съобщи за конфликт между шефа на "Роснефт" Игор Сечин и Рамзан Кадиров заради нефтените активи на Чечения.
Сега в своя профил в социалната мрежа в "ВКонтакте Кадиров написа, че предаването на "Чеченнефтехимпром" на републиката в условия на санкции "открива нови възможности за социално-икономическо развитие, създаване на нови производства и съответно на нови работни места". Чечения вече имала реални възможности "да задейства неизползваните от "Роснефт" имущество и земя за привличането на инвестиции".
"При грижливо стопанисване можем да ги възстановим, като привлечем за това вътрешни и чуждестранни инвестиции. Имаме и предварителни договорки с потенциални инвеститори. Особено голям интерес проявяват китайски и близкоизточни компании и фирми", заяви още Кадиров.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни