"Българските русофоби са едно изчезващо, малко, истерично малцинство."
Това бе един от първите изводи на Валентин Вацев (доц., д-р), един от панелистите на днешната национална научна конференция "Русофобството - причини, етапи, форми, институции", провела се в Руския културно-информационен център.
Мероприятието бе обявено по странен начин в публичното пространство. Първоначално новината се появи във фейсбук страницата на секция "Социални стратегии и прогнози" към Института за изследване на обществата и знанието при БАН.
След реакция в социалната мрежа обаче от Института изтриха съобщението и обявиха, че нямат нищо общо с конференцията. Кой стои зад нея така и не стана ясно.
Форума откри проф. Ангел Димов, който обясни как финансираните от САЩ русофоби насъскват българския народ срещу братята руснаци.
Модератор на първия панел на конференцията бе бившият министър-председател Жан Виденов. Той веднага предупреди, че строго ще следи участниците да спазват 15-минутно ограничение в изказванията си, въпреки, че един от тях не дойде, а друг закъсня над час.
Преди доц. Вацев проф. Васил Проданов се опита като скоропоговорка да направи исторически преглед на русофобията. Обясни произхода на термина, дефиниран още в средата на 19-и век, а като корен на русофобията дефинира желанието на Запада да контролира Русия. Това описа със следното интересно изречение:
"Русия, не даваща възможност на държавите от капиталистическия център да я подчинят, независимо, че Наполеон, Хитлер и сега се опитват да правят това."
Проданов представи множество социологически данни за отношението на народите към Русия и САЩ. Общото послание - американофобията всъщност е много по-силна от русофобията, особено в България.
"Гражданите на четири държави членки на НАТО биха избрали Русия да се грижи за тяхната сигурност в случай на война", обяви той, цитирайки изследване на "Галъп интернешънъл". "България, Турция, Гърция и Словения разчитат на Русия. 42 на сто от българите искат Русия, само 17 на сто - САЩ."
Проданов сподели и социологическо проучване, направено "пред очите ми", което обаче било потулено. Според него 85% от българите били русофили.
Другояче започна изказването на Вацев, чиято тема бе "Русофобството като антропологична катастрофа".
"Русофобията не е отбелязване или посочване на отделни факти и тенденции в живота на руската държава и руската култура. Затова, когато аз отбелязвам абсолютно престъпния характер, който се закрепи от 90-те години в Русия - режима на Елцин, Горбачов, Черномирин и банда, аз не съм русофоб."
Лоша дума за режима на Путин обаче не бе изречена. Всъщност, според Вацев, сега руските олигарси вече не били замесени във властта, само били "близо до нея".
"Главният русофоб би бил 140-милионният руски народ", обяви той.
И изказа тезата, че голяма част от българските русофоби всъщност са прихванали омразата си към Русия именно от руснаците.
"Помня времето, когато още нямаше "Америка за България", нямаше Сорос дори, но имаше български русофоби. Те тичаха до Москва за инструкции", разказа той.
Путин бе споменат, само за да се илюстрира колко глупави са русофобите:
"Абсолютното зло не се обосновава. Като питам защо му е на Путин да убива Скрипалите, русофобският отговор е - защото това е зло. Защото е лош."
Според него русофобите са и мързеливи, защото иначе биха открили и русофобството в Ленин. Този коментар предизвика възклиицание: "Ееее, сегааа", от публиката.
Като друга група русофоби Вацев идентифицира българските фашисти. Накрая даде кратко обобщение на образа на русофоба:
"Русофобът е конструктор на митологеми, който, след като ги е създал, остава да живее в тях."
Следващият панелист бе доц. Иван Ангелов, който се похвали с предишния си пост на помощник по икономическите въпроси на Виденов и още двама премиери. И заяви:
"По-истински лявомислещ човек от Жан аз не познавам. Жалко, че България не ползва такъв чист човек!"
Ангелов обяви "цивилизационния избор на България" - влизането в ЕС и НАТО - за недомислица, за която българският народ не е бил попитан. И заяви, че истинският "цивилизационен избор" е в отношенията с народи, към които изпитваме по-голяма близост, с които общуваме по-лесно. Първи такъв народ бил руският.
"Без активната роля на Русия през последните 150 години, ние нямаше да съществуваме", заяви той
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни