Европейската централна банка (ЕЦБ) е избрала шест български банки, които ще преминат през преглед на качеството на активите в рамките на т. нар. задълбочена оценка на банковия сектор в България, съобщи "Капитал". Това ще е втори преглед, след извършения по поръчка на БНБ такъв през 2016 г.
Това е част от процедурата за влизане на страната в Европейския банков съюз и Механизма на обменните курсове (ERM II, т.нар. чакалня за еврото). Банката на еврозоната има право на преценка за обхвата на проверката.
Според публикацията прегледът трябва да обхване трите най-големи финансови институции в страната, които след това ще минат автоматично под надзора на ЕЦБ - "Уникредит Булбанк", Банка ДСК и Обединена българска банка (ОББ).
В списъка вай-вероятно е и четвъртата ПИБ, която премина аналогичния преглед на БНБ през 2016 г. с предписания за попълване на капиталовите буфери.
Разходите за консултантите, които ще провеждат проверките по методологията на ЕЦБ - без специални модификации за българските условия, ще бъдат поети от Европейската централна банка.
Преди България да влезе в "тясно сътрудничество" с ЕЦБ, Франкфурт е длъжен да направи "задълбочена оценка" на банковата система, като има право да прецени кои и колко банки извън първите три да преглежда. Очакванията са представители на Единния надзорен механизъм (SSM) да посетят България през ноември, пише "Капитал".
Според приет от правителството план за действие, включващ конкретни мерки и срокове за изпълнение, подготовката за нова оценка на активите на банките, водена от ЕЦБ, ще започне най-късно през октомври. Крайният срок за обявяване на резултатите е юли 2019 г.
Българските управляващи се надяват присъединяването към Банковия съюз и ERM II да е факт до следващия юли - година след подаване на молбата.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни