Еврогрупата - финансовите министри на страните от Еврозоната, подкрепиха Европейската комисия и поискаха от италианския си колега Джовани Триа страната му да промени бюджета за следващата година и да спазва финансовите изисквания на ЕС.
Това обявиха след проточило се заседание в Брюксел при закрити врата председателят на Еврогрупата Мариу Сентену и еврокомисарят по икономичеките и финансовите въпроси Пиер Московиси.
„Припомняме важността на прозрачните публични финанси и координирането им в рамките на Пактаза стабилност и растеж (ПСР) като предварително изискване за продължителен и устойчив икономически ръст и гладко функциониране на Икономическия и паричен съюз. Съсредоточаването върху достатъчното намаляване на дълга и пътят към средносрочната бюджетна прогноза са неразделна част от ПСР“, се казва в съместно изявление на финансовите министри от 19-те страни, използващи еврото като национална валута.
Те се надяват Италия и ЕК да се ангажиран с открит и конструктивен диалог, а Рим да сътрудничи с Комисията в изготвянето на ревизиран бюджетен план в съзвучие с ПСР.
По едно време дори долетя обнадеждаваща вест - а именно, че Италия остава ангажирана с намаляването на дълга си и се надява да постигне компромис с Еврокомисията. Това казал Джовани Триа по време на срещата според италиански правителствен представител. Триа също така отбелязал, че имало и други страни, отклонявали се в миналото от правилата.
След заседанието обаче Триа обяви пред журналисти, че правителството в Рим не е в процес на смяна на бюджета. Но иска да продължи диалога с Брюксел.
На 23 октомври Еврокомисията за първи път в историята върна бюджета на една страна. Тя поиска от Италия да представи нов в триседмичен срок поради увеличения дефицит. Срокът изтича на 13 ноември. И Сентену, и Московиси заявиха, че очакват Рим да го спази.
Правителството в Рим предвижда публични дефицити от по 2,4 на сто от БВП през идните три години в сравнение с 0,8 на сто, както предвиждаха неговите предшественици. Числото е далеч над предвидените 1,8 процента за тази година и по този начин са нарушени изискванията на ЕС дефицитът да спада в посока към по-балансиран бюджет.
Брюксел смята, че Италия не може да си позволи да увеличава разходите си така заради тежкото бреме на публичния й дълг от 2,3 трилиона евро (131,2 на сто от БВП). Това е вторият най-висок дълг в ЕС и най-скъпият за обслужване.
Стана ясно също така, че на 19 ноември Еврогрупата ще има извънредна среща. Според Мариу Сентену тя ще бъде посветена предимно на реформата на еврозоната.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни