Международният валутен фонд (МВФ) заяви днес, че се опасява от разпространение на финансовите сътресения в Италия към европейски страни с "по-слаби макроикономически основи", предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Изтъквайки лихвите по италианските облигации, които са на "най-високо равнище от четири години", фондът отбеляза, че отражението върху другите пазари засега е относително ограничено.

При все това "е възможно значително разпространение на бъдещо напрежение, по-специално при икономики с по-слаби макроикономически основни показатели и по-тясно поле за бюджетно маневриране", посочва МВФ в есенните си прогнози за Европа.

Италия се намира под силен натиск: Европейската комисия (ЕК) отхвърли на 23 октомври италианския бюджет и даде срок на управляващото популистко правителство до 13 ноември да го промени. В противен случай рискувала процедура за прекомерен бюджетен дефицит.

Брюксел упреква италианската коалиция, че е подготвила проектобюджета си за 2019 година на много оптимистична прогноза - разчита на разтеж от 1,5 на сто, докато МВФ очаква той да бъде 1 на сто.

ЕК прогнозира от своя страна растеж 1,2 на сто, според публикуваните днес песимистични прогнози, в които определя отклонението от бюджетните правила като по-голямо от обявеното. Според есенните прогнози на ЕК дефицитът на Италия ще достигне 2,9 на сто от БВП догодина и 3,1 на сто през 2020 година - доста над прогнозите на Рим за съответно 2,4 и 2,1 на сто. 

Вчера доходността по 10-годишните италиански облигации съществено намаля спрямо предходния ден, но тази сутрин отново започна да се покачва.

В отговор на обвиненията днес италианското правителство обвини ЕК, че публикуваните икономически прогнози за Италия се основават на "неиздържан и непълен анализ", предаде ДПА, цитирана от БТА.

Според министъра на икономиката Джовани Триа прогнозите на комисията за италианския дефицит са в пълен разрез с тези на италианското правителство и се дължат на неиздържан и непълен анализ. 

"Въпреки тази "техническа грешка" Италия ще продължи конструктивния диалог с комисията и ще държи на бюджетните си планове", допълни италианският министър.

Триа подчерта, че италианският парламент е дал зелена светлина за максимален дефицит от 2,4 на сто през 2019 година и правителството се е ангажирало да спази това.

 
Италиянският премиер Джузепе Конте подчерта, че правителството поддържа разчетите си и че намира за "абсолютно неправдоподобен" всякакъв друг сценарий за италианския държавен бюджет.
 
Той увери, че дефицитът ще намалее с растежа и така съотношението на дълга към БВП ще може да спадне до 130 на сто догодина и до 126,7 на сто през 2021 година.
 
"Италия изобщо не е проблем за страните от еврозоната, напротив - ще допринесе за растежа на целия континент", изтъкна Конте.
 
Екип на Клуб Z и агенции