Цветан Василев се страхува за живота си, а не че иска да се укрива от правосъдието - то е пределно ясно. Той се страхува за живота си.

Това каза днес в Съдебната палата адвокат Христо Ботев, който защитава главната счетоводителка на КТБ Мария Попова. Той направи коментара, след като САС определи на клиентката му и на заместничката ѝ в затворената банка - Радослава Тренева-Кючукова, парични гаранции от по 3000 лв.  

Макар, че съдът отхвърли определенията на СГС, че няма обосновано предположение двете да са съучастнички в длъжностно присвояване, той прие, че няма опасност жените да се укрият или да извършат друго престъпление. Попова е тежко болна, а Тренева-Кючукова се грижи за малолетно дете и за възрастни родители.

Адвокат Ботев коментира в кулоарите, че месеци след началото на делото все още не се знае дали изобщо има липси, прокуратурата, по думите му, има "едно нищо", а най-логично е да се вземат показания от Цветан Василев и тогава делото да продължи.

На журналистически въпрос, толкова ли е належащо това, той отговори: 

Хр. Ботев: Ами, той е обвиняем според прокуратурата. 

- Не може ли да се движи процесът без него?

Хр. Ботев: Не, според мен - не. Ако ли не – да спрат делото, докато този човек евентуално се появи. Пък да не говорим, че има в НПК предвидени методи за разпит и дистанционно. 

Аз, доколкото знам, човекът се страхува за живота си – а не че иска да се укрива от правосъдието – то е пределно ясно. Той се страхува за живота си

- Държавата не може ли да му гарантира, че ще го защити?

Хр. Ботев: Тая държава нещо гарантирала ли ви е на вас? В смисъл – вие спокойна ли сте в тази държава?

- Кой може да спре делото?

Хр. Ботев: Прокуратурата

- Това според вас ще се случи ли?

Хр. Ботев: Не. Когато един обвиняаем отсъства, с оглед изясняването на обективната истина, делото се спира до неговото намиране и установяване...

- Е, след като прокуратурата няма да го спре, какво правим?

Хр. Ботев: Е, нещо ще правим... Ще работиме, горе (име предвид в прокуратурата, б.а.) има хора на заплата, поне 10 човека – работят, трудят се усърдно... Ние ще си ходим по следствието и така... Ще си върви процес, пък какво ще стане след години..."

Той каза, че предстоящият вероятно утре доклад на квесторите, както и първият, който вече излезе, ще бъдат обсъждани чак когато някой ден делото влезе в съда. 

Там ще се обсъжда. Може да има банка тогава, може да се намерят на спирката на „Графа“ едни 206 млн. и да се върнат в касата... Но това е бъдеще време. 

Адвокатите и на двете обвиняеми подложиха по сериозни съмнения показанията на третата, която първо бе задържана с тях – главната касиерка Маргарита Петрова. Тя вече твърди, че двете счетоводителки са й нареждали да вади пари от касата и да им ги дава, а след новите показания е освободена от прокуратурата.

„Трябва някой свидетел – свидетел, а не обвиняем, да обясни“, каза адвокат Ботев. На забележката на журналистите, че тя не може без нареждане да вади пари от касата, той поясни:

Следователно никой ни й е нареждал и няма липса – това ми е мисълта.

На въпрос как така прокуратурата й вярва, след като тя вече втори път променя показанията си (именно от Петрова тръгна информацията, че парите са изнасяни в чували, а тя после се отрече, б.а.) адвокатът коментира, че просто няма на кого другиго да вярват:

Ами на кой друг да вярват? Те нямат кой знае на какво да стъпят. Тя, предполагам, е отишла, разказала си е, обещала е, че повече няма да прави така, и са я пуснали.

Важното е, че жените са навънка, пък другото ще го мислим. Първата цел на всеки адвокат е клиентът му да не е в ареста. Оттам нататък - има поле за изява много.