Без нито един депутат "против" - така правната комисия в парламента прие на първо четене промените в т.нар. антикорупционен закон, внесени по спешност от Данаил Кирилов от ГЕРБ. Проектът се появи в понеделник - три дни, след като Върховният касационен съд излезе с тълкувателно решение, което казва, че делата за отнемане на имущество, заведени на основание наказателно преследване срещу дадено лице, трябва да бъдат прекратени, ако прокурорското разследване е приключило или има оправдателна присъда.
Макар че решението на магистратите се отнася до стария и отменен закон, а позицията и на самата Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество (КПКОНПИ) първоначално бе, че то не влияе на процедурите по действащия закон, днес се оказа, че ремонт на въпросния действащ закон е наложителен.
За обсъждането в правната комисия бяха и председателят на КПКОНПИ Пламен Георгиев, представител на Върховния касационен съд (ВКС), но още и главният прокурор Сотир Цацаров, и двама министри - Младен Маринов на МВР и Цецка Цачева на правосъдието. Всеки от тях бе поканен да изрази становище. Отсъствието на председателя на ВКС Лозан Панов пък се движеше като червена линия в дискусията.
Причината е, че Данаил Кирилов (ГЕРБ) сметна за нужно да обяви как Панов е бил поканен писмено да присъства, но не уважил поканата. И от ВКС, а и представителят на институцията - съдия Мирослав Белазелов, обясниха, че съдът има свой представител и той е от гражданската колегия, чието общо събрание взе тълкувателното решение, обект на самата дискусията.
От БСП първоначално поискаха точката в дневния ред да се отложи - заради твърде спешния порядък, в който властта се опитва да прокара законодателни промени на толкова сложна материя, каквато е гражданската конфискация. Закономерно това предложение не мина.
В кръгова отбрана
Последва масирана защита на предложените от Данаил Кирилов поправки. Те са в три посоки - в действащия закон изрично да се запише, че прекратяването на наказателно преследване или оправдателна присъда не са основание за прекратяване на процедури за отнемане на имущество; да се запише, че неспазването на сроковете, които КПКОНПИ има да извърши проверка, също не е основание за прекратяване на дела за отнемане на имуществто; и трето - всички висящи производства по предишните два закона да се довършат по реда на сеташния закон.
Нещо повече - искането на Кирилов е последното да влезе в сила със задна дата - от 23 януари 2018 г.
След два часа дискусия се оказа, че нито един депутат от нито една парламентарна група не е против предложенията. ГЕРБ и ДПС ги подкрепиха, въпреки че между двете четения от движението се очаква да направят предложения, а БСП и "Воля" се въздържаха.
Ето как протече дискусията преди гласуването:
Данаил Кирилов: Последиците от решението на ВКС вече са налице
Последиците от тълкувателното решение на ВКС вече са налице - изтъкна вносителят на "спешните" и по собствените му думи промени в закона Данаил Кирилов. Той не спомена какво има предвид, но ден по-рано Софийският градски съд прекрати делото за отнемане на имущество на бившия депутат и зам.-председател на парламента от ДПС Христо Бисеров. Искът от КПКОНПИ срещу нещо е за имущество на стойност около 2 млн.лв. и е заведен по стария закон, който е засегнат от решението на магистратите.
Кирилов призна, че депутатите подготвят мащабен ремонт на антикорупционния закон, приет преди няма и година - в 37 параграфа, но сега се наложило да "извади" част от текстовете в отделен проект заради ситуацията. Той самият обяви, че не иска да влиза в дебати с ВКС, но решението го изненадало. А и попита, признавайки, че погледнато стриктно това е логично, защо само гражданската колегия на ВКС се е произнесла, а не общото събрание на всички съдии.
Пламен Георгиев: Мотивите на съда са несъстоятелни. Възстановете разделението на властите
"Има спешност и тя е практическа. 19 дела ще бъдат прекратени за 21 млн. лв. и сумата продължава да нараства", обяви Георгиев и се впусна в цитати от мотивите към приетите вече закони, от които по думите му става ясно как идеята на депутатите винаги е била прекратяването на наказателни производства да не влияе на исковете за отнемане на имущество.
Георгиев, а и не само той, се позова на особените мнения на 11 от съдиите ог гражданската колегия на ВКС към тълкувателното решение.
"Решението на ВКС е решение срещу волята на законодателите. Дали ще има гражданска конфискация или не – вече сте казали ясно. Това не е работа на съда. Да променя законите е работа само на Народното събрание.
Мотивите на съда са напълно несъстоятелни и на вас се пада да защитите разделението на властите и правовата държава. Недопустимо е да се изменя закон с тълкувателно решение"..., продължи Георгиев.
Той защити и ретроактивното действие на промените, предлагани от Кирилов - а именно, че до влизането в сила на промените, ако бъдат приети - ще бъдат "амнистирани" хора.
Цецка Цачева на свой ред също обясни как влизането на исканите промени в закона със задна дата е добра идея, а и не е прецедент, нито е забрането по закон в определени случаи. Тя се съгласи още, че сроковете, в които КПКОНПИ извършва проверки, са инструктивни и неспазването им не може да е основание за прекратяване на искове за отнемане на имущество. Тя обяви още, че по закон проверка за незаконно имущество може да бъде стартирана и не само ако срещу дадено лище има наказателно преследване, но и в други случаи - например при конфликт на интереси.
Вътрешният министър Младен Маринов дъщо напълно подкрепи промените - защото с тях "ще бъде възстановена възможността да се защити интереса на държавата за борба с корупцията като престъпление, чиято основна цел е набавянето на облага и имущество."
Съдията припомни: Тълкувателното решение е за стария закон
"Искам да обърна внимание, че не само наказателната, но и гражданската колегия на ВКС смята, че престъпленията трябва да бъдат преследвани, че придобитото от това трябва да се отнеме, корупцията е отвратително явление... Но тълкувателното решение е само по втория закон – не засяга ниго първия, нито сега действащия закон. В този смисъл какво ще приеме Народното събрание във връзка действащия закон няма никакво отношение към тълкувателното решение. Така че тези изменения – каквото решите, това направете..." Защо го казвам това – заради казаното от Цецка Цачева
Сотир Цацаров: Приемането на промени в закона ще възстанови справедливостта
"Тълкуването е въпреки закона и при ясна воля на законодателя и въпреки волята на Конституционния съд. В конкретният случай – приемането на този законопроект, това е и начинът да се възстанови справедливостта", заключи Цацаров.
ДПС има предложения
"Ние ще подкрепим законопроекта, арументите ни са същите, с които гласувахме закона преди тодина и съвпадат с мотивите на вносителя (Данаил Кирилов - б.р)" , заяви Хамид Хамид от ДПС.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни