Палеонтолози откриха фосили на цъфтящи растения на 174 милиона години в Нандзин, Източен Китай, съобщи Синхуа.
Откритието показва, че цъфтящите растения са се появили 50 милиона години по-рано, отколкото мислеха специалистите досега. Според новите данни това е станало в ранния юрски период, а не през кредата.
Ранният юрски период е известен като времето на динозаврите.
Международен екип от учени, ръководен от специалисти от института по геология и палеонтология в Нандзин, откри 198 отделни цвята, запазени в 34 каменни плочи.
Древните цветчета са с диаметър 10 мм. Те са с четири или пет венчелистчета. Приличат на сливови. Запазени са и много семена - по едно до три в семенник. Учените обаче не могат да определят тяхната степен на зрялост.
Новооткритото цъфтящо растение беше наречено Nanjinganthus.
Цъфтящите растения осигуряват повечето плодове и зеленчуци. Сега съществуват над 300 000 разновидности.
Фосилите са намерени в градска среда през 2016 г.
В изследването са участвали испански и австралийски учени.
БТА
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни