Китайският космически апарат „Чанъе-4” кацна на обратната страна на Луната, съобщи БТА, позовавайки се на китайски медии и руската ТАСС.

Успешното приземяване е било осъществено в 10.26 ч. местно време (4.26 ч. българско) в четвърътък, се казва в официално съобщение от Пекин. Апаратът бе изпратен на 2 декември в посока към Луната.

Вече имаме снимка от "тъмната страна" към сателита, който поддържа комуникацията между диспечерите на Земята и сондата. Китайските държавни медии съобщиха, че мястото, където е кацнал „Чанъе-4”, се нарича Ейткън и е кратер на Южния полюс.

Това е една от най-амбициозните китайски космически мисии. Никога досега космически апарат не е кацал на обратната страна на Луната, която до голяма степен е слабо позната.
Най-интересният научен експеримент по време на китайската мисия е доставянето на голям контейнер със семена и яйца на насекоми. Целта е да бъде проверено дали те могат да се развият на Луната.

Далечната страна на Луната е с много по-стара и дебела кора от близката, с повече и по-дълбоки кратери. Придружаващият спускаемия апарат роувър ще трябва да навигира при тези трудни условия на терена.

Радарът на "Чанъе-4" ще изследва повърхността на дълбочина 100 м. Комбинирането на данните от него със снимките от камерите на лендъра и роувъра ще даде допълнителна информация за процесите на образуване на кратерите. Пряката връзка с апарата няма да е възможна и затова Китай изстреля спътник за връзка през май. Сателитът се нарича "Цюецяо" ("Мостът на свраката") и е позициониран в орбита около Луната, така че да предава заповеди и данни, обменяни между Земята и китайския модул.

Роувърът "Чанъе-4" най-общо повтаря външния вид на предшественика си - лунохода "Юйту" ("Нефритен заек"), който беше спуснат на Луната с апарата "Чанъе-3" на 14 декември 2013 г.
Амбициозната китайска лунна програма ще продължи с апарата "Чанъе-5" - мисия за връщане на проби от Луната, която ще стартира по-късно тази година. По време на тази мисия ще бъдат събрани до 2 кг мостри.

Какво има отвъд Плутон

И още една космическа новина - научният екип на НАСА, който отговаря за космическата сонда "Нови хоризонти", съобщи, че изследваното от нея небесно тяло Ултима Туле, намиращо се на 6,4 милиарда км от Земята, се състои от две сфери и изглежда като снежен човек, предадоха Франс прес и ДПА, цитирани от БТА.

 

Ултима Туле е най-старото и най-отдалечено от нашата планета изследвано небесно тяло. Учените се надяват то да даде информация за образуването на Слънчевата система.

Нова снимка на Ултима Туле, направена от 27 000 км разстояние и с резолюция 140 метра на пиксел, показва, че това небесно тяло е с дължина 31 км и прави пълно завъртане около оста си за около 15 часа. По-голямата му сфера е наречена Ултима, а другата, която е около три пъти по-малка - Туле. 

Друго откритие е, че Ултима Туле е с червен цвят като спътника на Плутон Харон.