Борислав Михайлов е получил болки в коляното, тъй като цял час е трябвало да стои прав - това е причината за неразположението му по време на пресконференцията след четиристранната среща на върха в Белград дни преди Коледа.
Това обясни министърът на младежта и спорта Красен Кралев в бТВ тази сутрин. На 22 декември в сръбската столица, покрай срещата на високо равнище, сбирка имаха още спортни и футболни босове заради желанието за обща кандидатура за Световното през 2030 г. и за две европейски. Точно по време на речта на Бойко Борисов президентът на БФС Борислав Михайлов бе изведен от залата, тъй като му прилоша и едва се държеше на краката си.
"Аз се радвам, че ми задавате този въпрос, тъй като аз съм единственият пряк свидетел, Борислав Михайлов беше до мен, започна Кралев на въпрос на водещия Антон Хекимян. - Един час трябваше да стоим прави, а той имаше още половин час прав, защото в началото на пресконференцията ние седяхме. Просто тя продължи много дълго. Изчетох много спекулации и неверни неща. Боби почувства остри болки в коляното, не можа да издържи на болката. Посъветвах го да излезе да се разтъпче и извиках едно момиче да му помогне. Той не можеше да си движи крака. Каза ми, че го боли, няколко пъти приклекна. Беше в перфектна кондиция. Чел съм какво се коментира. Няма място за алегория с ишиаса. Той се върне след пет минути в залата в прекрасна кондиция, след като се разходи."
Красен Кралев добави, че според него Михайлов си върши работата "перфектно" - има позиции във ФИФА и УЕФА, негова е заслугата за построяване на базата на БФС в "Бояна", за която не са използвани държавни средства, националният отбор се е стабилизирал и т.н.
Спортният министър обърна внимание, че клубовете имат отговорността за създаването на футболисти, а не БФС. Детско-юношеският футбол бил занемарен, но през последните години нещата се подобрили заради програми, спуснати от ММС.
Кралев отново обясни какво е необходимо на България в общата кандидатура за Мондиал 2030 и две европейски като алтернатива, ако страната ни, Сърбия, Румъния и Гърция не получат юбилейното Световно. Трябват ни четири стадиона с минимум 40 хиляди седящи места. Един се строи във Варна и капацитетът му може да бъде увеличен от планирания за 20 000. Друг е занемареният сега ст. "Пловдив" и още два може да са в София или един евентуално да се издигне и в Бургас.
От четирите държави единствено Гърция и Румъния разпологат с по една арена, която отговаря на изискванията на ФИФА, всичко останало трябва да се гради.
Красен Кралев се надява през първото полугодие на тази година новият закон за спортното хулиганство да влезе в пленарната зала на парламента. Той каза това по повод последния инцидент на баскетболен мач между "Левски Лукойл" и "Балкан" (Ботевград) преди няколко дни. По думите му нормативната база сега не помага на стюардите да се справят с напрежението по трибуните. И за всичко останало.
Казусът на "Левски", който е заплашен от УЕФА с изваждане от евротурнирите, ако до края на февруари не плати или разсрочи около 2 милиона лева задължения, не касае спортното министерство, но заради големия обществен интерес Кралев следи случая. Той очаква разрешаване на въпроса и не смята, че ще се стигне до санкцията.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни