Юридическият екип на Доналд Тръмп заяви на специалния разследващ Робърт Мълър, че американският президент няма повече да отговаря на въпроси, отнасящи се до неговото разследване за предполагаемата намеса на Русия в президентските избори в САЩ през 2016 г. Това обяви адвокатът на Тръмп - Рудолф Джулиани, в интервю пред Ройтерс.
Тръмп даде писмени отговори на въпроси, поставени му от Мълър, през ноември м.г. В интервюто си Джулиани отбеляза, че Мълър повдигнал въпроса за допълнителни въпроси към президента във връзка с разследването, но юридическият екип на Тръмп отговорил още преди Коледа, че Тръмп няма повече да отговаря.
Оттогава не е имало контакти между адвокатите на Тръмп и екипа на Мълър, каза Джулиани.
"Що е отнася до нас, въпросът е приключен. Те не можаха да ни убедят, че имат въпроси, на които не знаят отговора", посочи адвокатът на държавния глава.
Според него топката сега е в двора на екипа на Мълър. В сегашната ситуация те могат да изпратят призовка за разпит на президента.
"Но те знаят, че ние можем да да се съпротивляваме на това с всички сили", добави той.
Говорител на Мълър отказа да коментира изявлението на адвоката.
Тръмп многократно е отричал каквото и да е сътрудничество с Москва, а и самата Русия отрича да се е намесвала в изборите, отбелязва Ройтерс.
Заместник-главният прокурор и заместник-министър на правосъдието на САЩ Род Розенстайн ще се оттегли от поста до няколко седмици, предаде Франс прес, като се позова на американски медии.
Розенстайн желае да се оттегли, след като Сенатът утвърди за нов правосъден министър Уилям Бар, твърдят източници, пожелали анонимност.
Изслушването на Бар в горната камара на Конгреса на САЩ ще се състои на 15 и 16 януари.
Род Розенстайн винаги е казвал, че иска да остане около две години в правителството, подчерта говорителката на Белия дом Сара Сандърс. Тя нито потвърди, нито отрече информацията за евентуалната му оставка.
Розенстайн, който в неделя ще навърши 54 години, направи добра кариера в наказателното правосъдие по времето на петима американски президенти. Той бе утвърден за заместник-главен прокурор с подкрепата както на републиканците, така и на демократите, отбелязва Франс прес.
На този пост, който не е прекалено политически, Розенстайн отговаря за всекидневното управление на огромната американска съдебна машина. Той обаче се озова в центъра на политическата борба само няколко дни след встъпването си в длъжност, припомня Франс прес.
След като президентът на САЩ Доналд Тръмп уволни шефа на ФБР Джеймс Коми, Розенстайн повери през май 2017 г. изключително деликатното разследване за евентуален сговор между Русия и предизборния щаб на Тръмп на специалния прокурор Робърт Мълър. Това стана, след като тогавашният правосъден министър и главен прокурор Джеф Сешънс си направи самоотвод. Розенстайн, като втори в йерархията на министерството, пое контрол върху разследването на Мълър и в продължение на 20 месеца одобряваше негови искания, сред които и молба за претърсване на жилището на бивш адвокат на Доналд Тръмп. С това Розенстайн си навлече гнева на президента, който постоянно говори за "лов на вещици".
След уволнението на Сешънс на теория контролът върху разследването на Мълър бе поет от временно изпълняващия длъжността министър на правосъдието и главен прокурор Матю Уитакър, пише БТА.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни