Посещението на Владимир Путин в Сърбия за пореден път насочи вниманието към голямата геополитическа игра, при която Русия и Западът са в надпревара за налагане на политическа и икономическа хегемония в Югоизточна Европа.
Докато Европейският съюз води преговори с шестте държави от Западните Балкани по членството им в съюза, Путин използва всяка възможност за лично присъствие в региона и разпалва пожар. Това пише в своя публикация за мюнхенския всекидневник “Зюддойче цайтунг” Петер Мюнх.
Според автора в стремленията си Путин не винаги жъне плодове. През 2017 г. не му се удаде да предотврати приема на Черна гора в НАТО. Не уцели и в Македония, където парламентът подкрепи преименуването на страната в Република Северна Македония с цел да продължи пътя си към скорошно присъединяване в НАТО и започване на преговори за членство в ЕС.
Ето защо за Путин все по-важна става Сърбия, която със 7 милиона население е най-голямата държава в региона. При демонстрацията на дружба между двете страни става дума за ответни услуги. За това свидетелства и връченият от Путин на президента на Сърбия орден “Александър Невски”.
“Най-вероятно това е ответен жест на връчването на Путин на най-високия сръбски орден по време на посещението му в Белград през 2014 г.”, се посочва в публикацията.
Според автора Мюнх що се отнася до търговски сделки, на първо място става дума за енергийния сектор. До голяма степен Сърбия е зависима от доставките на руски газ и нефт.
На свой ред на Сърбия се удаде да значително да увеличи износа си за Русия, тъй като Белград отказа солидарност с Европейския съюз по налагането на санкции спрямо Русия, въведени поради кризата в Украйна. Двустранните услуги дори породиха добилата известност максима:
“Косово - това е Сърбия, Крим – това е Русия.”
Белград винаги може да разчита на Москва, когато иде реч да се възпрепятства приема на Косово в международни организации.
“Твърде много неща обединяват Русия и Сърбия. Същевременно много от тях отдалечават Сърбия от ЕС. Вучич отдавна пробва шпагат, но все някога ще му се наложи да направи избор. Е, ще е по-късно, не и в деня, когато получи страхотния руски орден, а хората по улиците ликуваха”, заключава Петер Мюнх.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни