Можем ли да съживим древните същества? Ако филмовата поредица "Джурасик парк" опита това на големия екран с машини и компютърни ефекти, учените би трябвало да го правят още по-добре.
Разбира се, екипът от биологът-еволюционист Джон Някатура и експертът по роботи Камило Мело не са работили с цел да впечатляват публиката. Целта им е била друга - да разберат по-добре походката на древното влечуго Orabates pabsti.
Тази ранна издънка на потомството, от което са произлезли птиците, влечугите и бозайниците, е далечен братовчед на крокодила и ранните земноводни.
Ключово е, че от този вид учените са разполагали с изключително добре запазен и артикулиран скелет, както и стъпки на животното.
Така с помощта на 3D анимация първоначално е направен анимиран модел, който да спазва ограниченията на дигитализирания скелет и да стъпва в стъпките на фосила. В добавка екипът е записал с рентгеново видео 4 други съвременни гущери, чийто скелет е подобен на Орабатес.
След това обаче Мело изработил с помощта на 3D принтер робот - Orobot, в който бил вграден разработения вече алгоритъм за движение. Оказало се, че походката на древното влечуго е била далеч по-ефективна от предполагаемото. Това променя теориите за това колко далеч от водата е излизал Орабатес.
Eто и пълното видео за експеримента:
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни