Еврокомисията вижда увеличен риск от пране на пари заради схемите за продажби на паспорти в България, Кипър и Малта.
Това става ясно от съобщение на Ройтерс.
В доклад, който ще бъде публикуван на 23 януари, Комисията ще предупреди, че схемите в някои страни от ЕС, позволяващи на богати бизнесмени да купуват гражданство или жителство, могат да засилят риска от прането на пари, корупция и укриване на данъци.
Макар тези, които си купуват гражданство и пребиваване в страни от ЕС, да могат да го правят по законни причини, Комисията смята, че схемите представляват „риск от навлизане на организирани престъпни групи извън ЕС в икономиката, прането на парите, корупцията и укриването на данъци“.
България, Кипър и Малта са единствените членки на ЕС, в които действат правителствени схеми за продажба на гражданство. В тези три държами богати чужденци могат да купуват паспорти срещу инвестиции между 1 и 2 милиона евро. Тези документи им дават право на безпрепятствен достъп до повечето страни от ЕС.
Според доклада и в трите страни има пропуски в проверката на произхода на богатството на закупилите гражданство, които биха позволили лесното му идентифициране.
Властите в София, Никозия и Ла Валета също така заобикалят правилата на ЕС, които изискват т.нар. ефективно пребиваване в Съюза преди даването на гражданство.
Според Комисията програмите на страните от ЕС за продажба на право на пребиваване за чужденци крие подобни рискове като схемите за даване на гражданство.
В момента 20 страни от Съюза продават право на пребиваване на чужди граждани. Това става срещу инвестиции, вариращи от по-малко от 15 000 евро в Хърватия до над 5 милиона евро в Люксембург и Словакия.
Докладът на ЕК пставя под съмнение няколко действащи национални схеми в Европа. Португалската програма е подложена на критики заради предоставяне на жителство на чужденци, които прекарват в тази страна едва една седмица в годината. Това е против праилата на ЕС, които изискват „продължителност на пребиваването“. Други страни не изискват дори и това.
Португалия също така не проверява произхода на състоянието и на плащанията на чужденците, получаващи право на пребиваване. Това води до риск от пране на пари.
В доклада се казва още, че Еврокомисията ще създаде експертна група, която да препоръча до края на годината мерки за борба срещу рисковете,до който водят схемите.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни