Германски министри обсъждат в сряда как да запазят сигурността на бъдещите мобилни съобщителни мрежи от пето поколение (5G) на фона на усилени дебати дали най-голямата икономика в Европейския съюз да затвори пазара си за китайската корпорация "Хуавей текнолъджис" (Huawei Technologies), предаде Ройтерс.
Канцлерката Ангела Меркел беше казала, че страната й се нуждае от гаранции, че "Хуавей" няма да предава данни на китайската държава, преди корпорацията да може да вземе участие в изграждането на мрежите от пето поколение, които ще свързват всичко - от превозни средства до заводи - с много по-големи от сегашните скорости.
Всекидневникът "Ханделсблат" цитира правителствени източници да казват, че тема на срещата е дали каталог за сигурност, подготвен от федералния мрежов регулатор "Бе Нетц А" (BNetzA) и от агенцията за киберсигурност Бе Ес И (BSI), заедно с правилата за сертифициране и споразумение против шпионажа с Китай биха били достатъчни да гарантират сигурността на 5G мрежата.
"Хуавей", която е лидерът в световния пазар на съобщителните мрежи с годишни продажби над $100 млрд., е под наблюдение за връзки с китайското правителство, което използва нейни технологии за шпионаж, посочва Ройтерс. Компанията отхвърля тези подозрения.
САЩ се опитват да убедят европейските си партньори да не купуват технологии от "Хуавей". В срещата, насрочена след редовното заседание на федералното правителство в Берлин, ще участват министрите на икономиката, вътрешните работи, финансите и транспорта. Не се очаква тя да вземе решение. Ведомствата се опитват да изработят обща позиция за бъдещата политика спрямо "Хуавей". Един от спорните въпроси е дали решението за участието на тази корпорация трябва да предшества предстоящ търг за изграждане на мрежите от пето поколение.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни