Северна Корея започна да възстановява площадка за изстрелване на далекобойни ракети, която бе демонтирала миналата година, предаде Асошиейтед прес, позовавайки се на анонимен южнокорейски законодател, който е получил сведения от корейските специални служби.
В статия на "38 Север", сайт, който се е специализирал в изследването на Северна Корея, бяха публикувани сателитни снимки, които показват, че между 16 февруари и 2 март са правени опити да се построят отново съоръжения на ракетната площадка "Тончан-ри".
Разглобяването на части от съоръженията за изстрелване на далекобойни ракети бе една от първите стъпки, които Пхенян предприе миналата година, след като започна преговори със Сеул и Вашингтон. Северна Корея изстреля няколко сателита през последните години, което доведе до санкции на ООН.
Според неназования южнокорейски законодател чрез тези действия Пхенян иска да покаже, че не е доволен от резултата на срещата на високо равнище между лидера на КНДР Ким Чен-ун и американския президент Доналд Тръмп.
Преговорите приключиха преждевременно без да бъде подписано споразумение, след като Вашингтон отказа да оттегли санкциите срещу комунистическата република. Така Северна Корея намеква, че не е склонна да ограничава опциите пред себе си.
Южнокореецът предостави и алтернативна версия - Ким може би желае триумфално да разруши строящите се съоръжения и така да демонстрира готовност за по-съществено разоръжаване.
В доклада на "38 Север", който бе публикуван във вторник, се твърди, че на ракетната площадка се забелязват два крана, като до самото здание са издигнати нови стени, а над него е добавен покрив. Така Пхенян се опитва да прикрие възстановяването на обекта.
"Бейонд Паралел", уебсайт на мозъчния тръст "Център за стратегически и международни изследвания", публикува идентични оценки за площадката "Тончан-ри". В статията се казва, че два дни след срещата между Ким и Тръмп, Северна Корея започва да "преследва бързо възстановяване" на ракетната площадка.
В началото на 2018 г. Пхенян внезапно изрази желанието си да се откаже от опитите с оръжия, включително и ядрените, както и започна да разглобява ракетните си площадки. В замяна тя очакваше да получи политически и икономически облекчения.
Демонтажът на части от съоръжението "Тончан-ри" бе извършено още по времето на преговорите между САЩ и Северна Корея през 2018 г.
След среща на южнокорейският президент Мун Дже-ин и Ким в Пхенян, лидерът на КНДР обеща изцяло да закрие "Тончан-ри" и то в присъствието на експерти.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни