САЩ ще дадат тласък на идеята, че на бъдещите предсрочни избори ще търсят нови лидери за Никарагуа, сред които да не бъдат сегашните президент Даниел Ортега и вицепрезидент и негова съпруга Росарио Мурийо.
Това заяви посланик Тод Робинсън – висш съветник за Централна Америка в Бюрото по делата на Западното полукълбо към Държавния департамент на САЩ. Той участва в телефонен брифинг с журналисти в Брюксел.
Никарагуа е разтърсена от незапомнена политическа криза. Тя започна през април 2018 г. с протести срещу планираните реформи в социалната сигурност и прерасна в демонстрации с искане на оставката на съпрузите Ортега. При размириците загинаха над 300 души, а близо 800 бяха ранени.
При това много от жертвите бяха студенти от управляващия Сандинистки фронт за национално освобождение (СФНО), а не опозиционери, припомни американският съветник.
„Призоваваме режима на Ортега да преговаря добросъвестно и да предприеме конкретни действия за възстановяването на демокрацията чрез прекратяване на репресиите, като освободи произволно задържаните хора и се съгласи да проведе предсрочни свободни и честни избори“, каза Робинсън.
Дипломатът смята, че тези избори и пълното спазване на човешките права са единственият възможен път към демокрацята и устойчивото икономическо развитие на страната. Режимът в Манагуа обаче предпочита репресиите и насилието пред човешките права.
САЩ наложиха санкции срещу никарагуански правителствени представители заради нарушаване на човешките права, подкопаване на демократичните процеси и корупция. Вашингтон анулира визите и наложи визови ограничения за хора, участвали в репресиите срещу мирните протести. Американските власти убедиха международни финансови институции да не дават пари на режима на Ортега.
„Президентът се опитва да очертае този конфликт като класическа схватка между Никарагуа и САЩ. Просто не е така. Конфликтът на Даниел Ортега е с никарагуанския народ и желанието му да живее в мир и свобода“, каза Тод Робинсън.
САЩ са с всички никарагуанци от целия политически спектър, които искат да се спазват човешките права и върховенство на закона. И ще използват всички дипломатически и икономически инструменти са насърчаване на демократичните реформи в централноамериканската република.
Робинсън припомни основните искания на никарагуанската опозиция към режима на Ортега, за да започне тя преговори с него.
Първо, трябва да бъдат освободени всички политзатворници в Нигарагуа, които в момента са между 800 и 1000. Много от тях имат нужда от лечение, но не го получават. Миналата седмица режимът е пуснал стотина души, но само под домашен арест. Това не е достатъчно.
Има ли нова „ос на злото“?
Клуб Z попита Тод Робинсън дали действията на САЩ означават, че в Латинска Америка се е появила нова „ос на злото“, съставена от Куба, Венецуела и Никарагуа. Направихме асоциация с „оста“, обявена през 2002 г. от президента Джордж Буш-младши. В нея тогава бяха включени Ирак, Иран и Северна Корея.
„Честно казано, ще оставя другите да категоризират къде са тези страни, но те представляват предизвикателство в Западното полукълбо. Случващото се в тези страни влияе на това, което се случва в Западното полукълбо. Никарагуа се оказва едно от тези предизвикателства и ние вече виждаме то да разпростира ефекта си в страни като Панама и Коста Рика – две страни, които оказваха щедра подкрепа на никарагуанците, измъкнали се от Никарагуа. Предизвикателството на Никарагуа е реално и ще работим с нашите партньори, за да помогнем на тях и никарагуанския народ да се опитат да го разрешат“, отговори американският представител.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни