Германският президент пристига на посещение България (на 4 април - б.р.) точно в момент, когато обществеността отново силно се вълнува от хроничното болно място на страната: корупцията и злоупотребите с власт. Тоест, и върховенството на закона. А върховенството на закона и борбата срещу корупцията са два проблема, които непрекъснато изникват в контекста на свръхважни за България процеси, например - приемането в Шенген и в еврозоната, чуждестранните инвестиции в страната. Теми, за които без съмнение ще стане дума по време на визитата.
Тя е в отговор на поканите, които Щайнмайер получи по време на посещенията в Германия на Бойко Борисов и Румен Радев. Германският президент е в България за два дни, като през първия в София преобладават политическите разговори, а през втория в европейската културна столица Пловдив и в Бачковския манастир акцентът е върху Европа, икономиката, културата и историята. Два дни с много интензивна програма, през които Франк-Валтер Щайнмайер ще получи доста добра представа за България и нейните хора.
Пътят на Щайнмайер
Медиите обикновено представят Щайнмайер като много опитен дипломат, като човек на диалога, като интелектуалец, който никога не остава на повърхността на фактите. Казват за него още, че е изключително работлив и добросъвестен, че искрено търси контакт и с тъй наречените „обикновени хора“. Което не е чудно, тъй като самият той произлиза от съвсем обикновено семейство. Нека да припомним, че Щайнмайер (по образование юрист) започна политическата си кариера като шеф на кабинета на Герхард Шрьодер, който през 1990-те години беше министър-председател на Долна Саксония, а след това и германски канцлер. По-късно социалдемократът Щайнмайер беше два пъти външен министър и един път вицеканцлер в коалиционните правителствата с християндемократите на Ангела Меркел. Като държавен глава той вече е надпартиен, но в Берлин отново управлява широка коалиция между ХДС-ХСС и ГСДП, тоест - в Германия няма сблъсък между държавния глава и изпълнителната власт.
Този факт максимално улеснява и предстоящия диалог на Щайнмайер с българския президент Румен Радев (издигнат от БСП) и с премиера Бойко Борисов, чиято партия ГЕРБ членува в ЕНП. По време на една годишнина на германската фондация „Конрад Аденауер“ в София наскоро Борисов изрично подчерта помощта, която близките до ХДС и ХСС германски фондации са оказали при партийното строителство на ГЕРБ. Но независимо от това и независимо от многократно огласявания си респект към Ангела Меркел, българският премиер лесно ще намери общ език с германския гост. Още повече, че по конституция германският президент има главно представителни правомощия. Неговата работа, казано по-просто, е да размишлява на глас, да говори и разговаря, да убеждава и да транспортира ценности.
Например - ценностите на правовата държава. Или независимостта на правосъдието и на медиите. За тях без съменние ще стане дума в срещите на Щайнмайер с българските домакини, най-малкото защото германските медии и наблюдателите, които следят българската политика, непрекъснато подчертават изоставането на България по тези показатели спрямо европейските стандарти.
Разбира се, в разговорите на германския президент в София и в Пловдив ще присъстват и останалите важни двустранни теми. Например икономическите отношения между двете страни, които през миналата година се развиваха сензационно добре. Стокообменът достигна рекорд, преминавайки границата от 8 милиарда евро, като в търговията с Германия България може да се похвали в положително салдо. Това се дължи в голяма степен на факта, че в България влязоха германски фирми, които произвеждат в страната, а след това директно изнасят продукцията си. Към момента директните германски инвестиции осигуряват постоянни работни места за около 35 хиляди българи. На този фон е разбираемо, че Франк-Валтер Щайнмайер ще участва в българо-германска икономическа кръгла маса и ще посети фабриката на „Либхер“.
И още важни теми
Над 300 хиляди българи живеят и работят в Германия. В германските медии често пъти може да се прочете, че в общия случай това са добре квалифицирани и амбициозни хора, които си плащат данъците и осигуровките. Разбира се, често се пише и за други българи в Германия, които преживяват главно от социални помощи и обитават запуснати сгради с лоша хигиена. Изобщо темата за трудовата миграция и така наречената „миграция по бедност“ от България към Германия е многолика и повече от актуална, тъй че без съмнение ще присъства в дневния ред на държавната визита.
Косвено с нея са свързани и въпросите на образованието, засягащи двете страни: отличното качество на обучението по немски език в България, високият брой български студенти в Германия, а и новопоявилите се атрактивни възможности за германци да изучават в България такива търсени специалности като медицина и стоматология.
Апропо, медицинският и стоматологичен туризъм е малка, но важна част от туристическия бизнес в България, където годишно почиват почти милион германци. Славата на Слънчев бряг и Златни пясъци като парти-дестинации за младите германци, на които Майорка вече им е твърде скъпа, може би още не е достигнала до ушите на германския президент, но като известен любител на природата Франк-Валтер Щайнмайер положително ще прояви интерес към другите форми на туризъм, които напоследък се развиват в България: планинарството, културният и кулинарен туризъм. А да не забравяме и Пловдив като тазгодишна европейска културна столица и София като бързо развиваща се дестинация за младежки туризъм.
България и мястото ѝ в Европа
За какво още ще разговаря германският президент в България? За евроизборите, разбира се, и за бъдещето на ЕС, който в момента преживява трудна криза, за членството на България в Шенген и в еврозоната. НАТО, отношенията с Русия и енергийните проекти, Турция и бежанците, Западните Балкани и ЕС, Гърция и Северна Македония - на международната сцена България често се споменава именно в този контекст, така че българската „геополитика" със сигурност е в дневния ред на президентската визита. Без съмнение ще стане дума за центробежните сили в Евросъюза, за популизма и разбягващите се национализми, но и за Европа като лоно на мира, като 500-милионна общност на свободно движение на хора, идеи, стоки и капитали, като място, където младите хора имат луксозния избор да решат къде да живеят, учат и работят.
А за „Фолксваген“? Дали германският концерн ще построи своята нова фабрика тъкмо в България или ще предпочете Сърбия? Франк-Валтер Щайнмайер едва ли ще донесе някаква новина по въпроса - това не влиза в компетенциите му на държавен глава. Но нека не забравяме нещо важно: германската провинция Долна Саксония притежава 20,2% от акциите на „Фолксваген“, които са ключов инструмент при взимането на всички бизнес решения. А политическите корени на сегашния германски президент са именно в Долна Саксония. Така че Щайнмайер положително се интересува от темата.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни