Трима министри, начело с премиера Бойко Борисов, посетиха лично Университета за национално и световно стопанство (УНСС) днес и обещаха още следващата седмица да отпуснат 7,5 млн. лв. за новия корпус на учебното заведение. Лично премиерът обяви, че е приключил спора между УНСС и финансовото министерство, дошъл е на място, но не заради приятелството си с ректора проф. Стати Статев, а за да е публично взето решението.
„Не трябва. Но сега сме поставени пред свършен факт. Тук са закопани токова пари!
Не може да го оставим строежа да стои в този му вид. Ако ги оставя да продължат да спорят - "финанси", МРРБ, УНСС, това ще остане така. Не един, не два, не 20 обекта съм завършвал. Този спор не ми е приятен.
Във вторник на заседанието на Министерски съвет ще бъдат отпуснати 7,5 млн. лева за доизграждането на учебния корпус на УНСС, за да не остане сградата като паметник на културата", заяви министър-председателят Бойко Борисов.
На огледа лидерът на ГЕРБ беше придружен от министрите на финансите, регионалното развитие и образованието - Владислав Горанов, Петя Аврамова и Красимир Вълчев.
Тази седмица от УНСС излязоха с писмо до медиите, в което обявиха, че университетът е пред фалит заради отказ на финансовото министерство да отпусне обещани през 2016 г. 7.5 млн. лв. за изграждането на новия корпус на университета. Строежът на новата сграда започва преди две години от консорциум между „Галчев инженеринг“ ЕООД и "Вамос" ООД като 4.5 млн. лева трябва да бъдат отпуснати по оперативна програма "Региони в растеж", а държавата обещава 7.5 млн. лева. В писмото си УНСС алармира, че държавата не е отпуснала и лев, настоява за спешно финансиране с 10.3 млн. лв, защото междувременно проектът поскъпва и предупреждава, че е пред провал. Освен това в позицията се казва, че учебното заведение може да изпадне във финансова несъстоятелност.
В последствие министерството на Владислав Горанов потвърди поетия ангажимент от 7.5 млн. лева, но едва след като се усвоят парите от Брюксел. Оттам обаче могат да ги отпуснат едва, когато българската страна се включи в проекта. Обектът е трябвало да бъде завършен през лятото на тази година, но вероятно ще се забави още година и половина.
Въпреки че ще бъдат отпуснати 7.5 млн. лв. ръководството на университета трябва да намери още 1.2 млн. лева за възникналите допълнителни разходи по строежа и други 450 хил. лева, за покриване на финансовите корекции, наложени заради нередности при усвояването на финансирането от 4.5 млн. лева по оперативна програма "Региони в растеж". Отделно пък за оборудването на новата сграда, където трябва да се обучават близо две хиляди студенти, ще се търси финансиране от държавата. Прогнозната стойност на тези разходи е 1.5 млн. лева.
По време на огледа на сградата премиерът Борисов поиска обяснение от финансовия министър Владислав Горанов откъде идва спорът. Той отвърна, че спор няма, но обърна внимание, че студентите по икономика са прекалено много на фона на търсенето на пазара на труда. И беше добави, че нямало да плаща от парите на данъкоплатците за финансовата корекция, наложена от Брюксел заради нередности.
От университета разказаха, че новата сграда ще реши много от проблемите на учебната база. Залите са малки и не могат да поберат всички студенти, преподавателите делят работни места, докторантите изобщо нямат къде да работят.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни