Изследователи успяха да поддържат свински бели дробове живи и дишащи за 36 часа, разказва News Atlas.
Целта на учените от Колумбийския инженерен институт и университета "Вандербилт" в САЩ е било да възстановят пострадали органи, негодни за трансплантация.
Всеки орган има кратък живот, след като бъде изваден от тялото, но белите дробове са особено чувствителни. 80% от тях не са годни за трансплантация, и причината е стомашна киселина, която при смъртта отива в дробовете и разяжда важни тъкани.
Затова учените си поставили предизвикателство - вадят бели дробове от прасе, третират ги с киселина и после работят за възстановяване на щетите, които са нанесли.
Разбира се, най-добрият регенератор на клетки е тялото, затова те свързали дробовете с кръвоносната система на живо прасе. С малко помощ в края на 36-те часа, извадените дробове вече са били възстановени и са отговаряли на всички изисквания за трансплантация.
За момента това е изпробвано само върху прасета, но на теория нищо не пречи да се прилага и върху човешки органи. И не само за бели дробове. Успехът на експеримента е голям пробив и може да доведе до повече качествени органи за хората, които се нуждаят от тях.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни