Въпреки обещанията за "рестарт" и реанимация, телевизия Би Ай Ти окончателно фалира. Със свое решение от 15 май Софийският градски съд я обявява в несъстоятелност.
Би Ай Телевизия ЕООД има изискуеми и непогасени задължения за повече от два месеца към най-малко една трета от служителите си, се посочва в решеноието. Към 1 март, въпреки извършените частични плащания (на 92 000 лева), има просрочени задължения към служители в размер на 364 585 лева и 20 стотинки. Те са натрупани за периода 1 юли 2018 г. - 28 февруари 2019 г., сочи справка от Национална агенция по приходите.
Непогасените задължения към доставчици за цялата минала година пък са за над 400 000 лева.
В началото на февруари миналата година стана ясно, че българските емигранти в САЩ братята Павел и Румен Вълневи са продали телевизия Би Ай Ти, която основаха през 2015 г. За нов собственик бе обявен телевизионният продуцент Мирослав Янев.
Телевизия Би Ай Ти започна да излъчва на 14 септември 2015 г. Тя бе насочена към българската емигрантска общност в САЩ и останалите държави по света. Студиата на телевизията са в Чикаго и в София. Водещ на централните новини бе звездата на CNN Ралица Василева, а основен консултант на проекта бе бившият директор на Ефир2 на БНТ и прессекретар на президента Петър Стоянов Нери Терзиева. Телевизията бе определяна като опозиционна.
С продажбата обаче последваха драматични събития, в т.ч. за екипа. Новият собственик буквално "влезе с бутонките" само ден след обявяването на продажбата. Бяха спряни всички предавания, въртяха се само повторения на стари. В последствие Янев обяви, че предстои "рестарт" - ще се работи по нова програмна схема и пр. Месец по-късно Главната инспекция по труда (ГИТ) влезе в телевизията. ГИТ се бе самосезирала по публикации за забавените заплати на журналистите.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни