Защитата на правата на човека не е постижима без траен мир и устойчиво развитие, заяви президентът Румен Радев по време на 41-ата сесия на Съвета на ООН по правата на човека в Женева.
Радев отбеляза, че с оглед на тази взаимна зависимост, свързаността и сътрудничеството между органите и агенциите в системата на ООН трябва да бъдат допълнително засилени.
България подкрепя усилията на ООН за укрепване на мултилатеризма чрез улесняване на международната солидарност и провеждането на глобален, цялостен и превантивен подход за справяне с тези предизвикателства, посочи държавният глава.
Той потвърди ангажимента и решимостта на България да продължи да допринася активно за зачитането, насърчаването и защитата на човешките права, следвайки националните политики и участвайки в регионални и световни органи за правата на човека.
Президентът определи изменението на климата като едно от най-големите и най-сериозни предизвикателства на нашето време и посочи, че това пречи на хората да упражняват основни човешки права - на живот, на подходяща храна, на жилище, на медицинско обслужване, на образование. Според Радев изпълнението на съответните мерки за намаляване на отрицателните последици от изменението на климата е основен приоритет. Той припомни, че, в съответствие със задълженията си по Парижкото споразумение България е приела Национален план за действие по изменение на климата, който предвижда конкретни мерки за намаляване на емисиите на парникови газове.
Ние силно подкрепяме инициативите в Съвета по правата на човека, които разглеждат въздействието на влошаването на околната среда и изменението на климата върху правата на човека, декларира Радев.
Страната ни високо оценява факта, че Съветът по правата на човека започна да разглежда въздействието на новите и създаващи се цифрови технологии, включително на изкуствения интелект, върху правата на човека, посочи още президентът и отбеляза, че България е готова да участва активно в предстоящите дебати и да се присъедини към действия по този приоритетен въпрос.
Радев каза, че за първи път България е член на Съвета по правата на човека и че работи за повишаване на неговата ефективност. Той отбеляза, че страната ни обръща специално внимание на усилията за гарантиране на превантивната функция на Съвета.
Толерантността и разбирането са ценности, които представляват самата основа на съвременната демокрация, подчерта още държавният глава. За съжаление, в днешно време грозното лице на антисемитизма продължава да се появява в много страни, отбеляза още президентът. Той припомни като един от знаковите моменти в нашата съвременна история спасяването на българските евреи - почти 50 хиляди души, и посочи, че пълноправното членство на България в Международния алианс за възпоменание на Холокоста е признание за нашия ясен отговор на нарастващия антисемитизъм, ксенофобия и реч на омразата.
Румен Радев очерта правата на детето като приоритет и припомни, че България е стартирала редица инициативи за приобщаващо образование на деца с увреждания.
Той отбеляза и напредъка на България по отношение на правата на жените и цитира данни на Евростат, според които страната ни се нарежда на първо място в ЕС по дял на жените и момичетата, заети в сектора на ИКТ - 27,7 на сто, като средното равнище в ЕС е 16 на сто. Страната ни също е на първо място по дял на жените специалисти по информационни технологии, които са близо 30 на сто, при средно равнище за държавите от ЕС 16 процента.
Румен Радев подчерта също, че България насърчава участието на младите хора във всички сфери на политическия и социалния живот.
В днешната програма на българския президент са срещи с Върховния комисар по правата на човека Мишел Бачелет, с генералния директор на Службата на ООН в Женева Михаел Мьолер, с генералните директори на Световната здравна организация и на Световната търговска организация - Тедрос Гебрейесус и Роберту Азеведу.
Румен Радев ще се срещне и с представители на българската общност в Женева, съобщава БТА.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни