
След като през миналата седмица Кристалина Георгиева бе спрягана за председателка на Европейския съвет и на Европейската комисия, главната изпълнителна директорка на Световната банка (СБ) попадна и сред клуба на фаворитите да замени французойката Кристин Лагард от поста главен директор на Международния валутен фонд (МВФ), предаде Ройтерс, цитирайки двама представители на ЕС.
В понеделник висши представители на Съюза обявиха, че желаят новият шеф на международната организация да е европеец, като така ще се продължи традицията гражданин на държава от Стария континент да заема тази позиция от създаването на МВФ през 1944 г.
"За Испания и за всички останали държави-членки на ЕС приоритетът е главният директор да продължава да бъде европеец", сподели испанската финансова министърка Надя Калвино в понеделник.
ЕС ще трябва да замени Лагард, тъй като тя бе номинирана за следващата председателка на Европейската централна банка (ЕЦБ).
Според източниците на Ройтерес освен Георгиева се обдъждат имената на бившия председател на Еврогрупата - холандеца Йерун Дейселблум и бившия финландски премиер Александър Стуб.
Въпросът е бил дискутиран на среща на финансовите министри от еврозоната в понеделник, но не е било взето окончателно решение за номинацията, след като самата МВФ не е дала началото на процедурата за намиране на нов главен директор. Това заяви председателят на Еврогрупата Марио Сентено.
Съединените щати, въпреки че дават най-много пари за МВФ, обикновено не издигат кандидат. Това се дължи на неформалната спогодба с европейските им партньори - ЕС взима МВФ, докато САЩ - СБ (сестринските организации от Бретън-Уудската система след Втората световна война).
Представители на ЕС заявиха, че избирането на общ европейски кандидат ще бъде ръководено от Сентено и Финладния, където в момента се провежда председателството на Европейския съвет.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни