Районът около Чернобил ще се превърне в туристическа атракция. Украинският президент Владимир Зеленски подписа декрет, в който се описват плановете за изграждането на туристически пътеки и подобряване на мобилния сигнал, съобщава Би Би Си.
„Чернобил бе негативна част от бранда на Украйна – каза Зеленски. – Дойде времето да променим това.“
Мястото е известно най-вече с атомната електроцентрала в близост до град Припят, чийто четвърти реактор избухна през април 1986 г. и доведе до най-голямата ядрена катастрофа, която човечеството е виждало. По данни на ООН близо 50 хил. кв км са засегнати от радиацията, а радиоактивният облак се разпростира дори извън Европа.
Официалните данни са за 31 души починали, вследствие на избухването на реактора, но немалко хора твърдят, че реалната цифра на жертвите е много по-висока. Ефектите от експлозията са видими и до днес.
„Ще създадем зелен коридор за туристите – каза Зеленски. – Чернобил е уникално място на планетата, където природата се е възродила след катастрофа, предизвикана от хората. Трябва да го покажем на света: на учените, еколозите, историците и туристите.“
Въпреки че нивата на радиация все още продължават да са над нормата, хиляди туристи ежегодно поемат риска и посещават мястото. Новият декрет, подписан от президента, планира създаването на плавателни канали и контролно-пропускателни пунктове. Отпада и ограничението за снимане в местността.
Украинското правителство е помислило и за корупцията – за да я избегне, ще въведе електронна билетна система за посетителите.
„Забранената зона“ е и символ на корупция. Това включва подкупи, които правораздавателните органи събират от туристите. Съвсем скоро ще прекратим това“, обяви Зеленски.
Екскурзиите до зоната се практикуват с туроператори и обикновено траят ден. Интересът към тях е толкова висок, че има изградени и нелегални трафик канали, организират се дори нощувки в зоната. Любопитството към мястото се покачи драстично след излизането на минисериала „Чернобил“ по НВО, който разказва за последиците от аварията в централата.
Новината за декрета бе последвана от официална церемония на 11 юли, когато Зеленски, избран за държавен глава на Украйна по-рано тази година, откри нов метален саркофаг, който да покрие унищожения реактор. Съоръжението струва 1,7 млрд. долара и бе монтирано през 2016 г. с цел да предотврати изтичането на радиоактивен материал в близките сто години. Последните тестове по сигурността му бяха проведени през април тази година. Широк 275 метра и висок 108, саркофагът е достатъчно висок да покрие катедралата „Нотр Дам“ в Париж.
Броят на жертвите, починали вследствие на аварията в Чернобил, остава обект на спорове. Знае се за 5 хил. случая на рак на щитовидната жлеза – повечето от които биват третирани и излекувани. Мнозина подозират, че радиацията е повишила нивото на заболели и от други видове рак, но няма достатъчно ясни доказателства в подкрепа на твърдението. Недоказано е и предположението, че заради завишените нива на радиация са родени стотици деца с аномалии.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни