В обширна външнополитическа реч днес френският президент Еманюел Макрон призова за нов световен икономически ред, като порица "безпрецедентната криза" в пазарната икономика, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
На фона на непостоянството в търговската политика на САЩ Макрон каза, че пазарната икономика вече е прекалено зависима от финансите, което създава неравенства, "разтърсващи нашия политически ред".
Президентът на Франция призова за глобално "преосмисляне", но не даде подробности.
Макрон каза, че "изживяваме края на западната хегемония" в света отчасти в резултат на "грешки" на Запада през последните столетия.
Макрон говори в деня след завършването на срещата на високо равнище на Г-7 в Биариц, засенчена от загриженост от американската търговска политика, напрежението с Китай и забавянето на икономиката. Форумът на Г-7 завърши с призив за "честна" и "отворена" търговия, но без да се споменават валутни и финансови стимули, посочва АП.
Президентът Макрон каза още, че е време Европа да предефинира отношенията си с Русия, да възпре глобалните й амбиции и да не допусне да бъде въвлечена в нова студена война.
Макрон не каза дали е за отмяна на санкциите на ЕС, наложени на Москва след анексирането на полуостров Крим от Украйна, но посочи, че нови санкции "не са в наш интерес". Френският държавен глава предупреди, че още по-голямо отблъскване на Русия ще бъде "голяма стратегическа грешка".
Президентът на Франция подчерта, че "слабостта и грешките" на Европа са допринесли за засилване на съюза на Русия с Китай и за възраждане на влиянието й в Сирия, Либия и цяла Африка.
Макрон и руският президент Владимир Путин се срещнаха през миналата седмица и се разбраха да дадат нов тласък на мирните преговори с Украйна. Двамата обаче бяха на различни позиции по други въпроси, включително за Сирия и руското смазване на опозиционните протести, припомня АП.
"Изтласкването на Русия далеч от Европа е голяма грешка"
Трябва "да преосмислим връзките си с Русия", защото "изтласкването на Русия далеч от Европа е голяма грешка", заяви днес френският президент Еманюел Макрон, цитиран от Франс прес.
В реч пред посланиците на Франция в чужбина, събрали се на годишна среща в Париж, Макрон, който вече се изказа благосклонно за нормализиране на отношенията с Москва, обтегнати след анексията на украинския полуостров Крим през 2014 г., каза: "Трябва стратегически да проучим пътищата за такова сближаване и да поставим условията си за него".
"Зная, че мнозина от вас понякога" са работили по въпроси, по които "всички са ги карали да имат някакво подозрение към Русия, понякога оправдано", заяви Макрон пред дипломатите.
"И ние структурирахме тези отношения, след падането на Берлинската стена, на основата на това недоверие", изтъкна френският президент. "И аз не проявявам никаква наивност, като искам да преструктурирам тези отношения", увери той.
"Ние сме в Европа и ако в даден момент не знаем как да направим нещо полезно с Русия, ще останем с дълбоко безплодно напрежение, ще продължим да имаме замразени конфликти в цяла Европа, да имаме Европа, която е арена на стратегическа борба между САЩ и Русия, следователно ще има последици от Студената война на наша земя", посочи Макрон.
"Това казах миналата седмица на президента Путин в Брегансон: трябва да вървим напред стъпка по стъпка. Трябва стратегически да проучим пътищата за такова сближаване и да поставим условията си за него", отбеляза френският президент.
На 21 август Макрон каза, че е "уместно" Русия да може "в крайна сметка" да се върне в Г-7, която ще се превърне отново в Г-8.
Абсолютно необходимото предварително условие за повторно приемане на Русия е намирането на решение по отношение на Украйна въз основа на Минските договорености, посочи френският президент.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни