Ще има законови промени в помощ на медиите - както обществените, така и частните. Това заяви пред Клуб Z Вежди Рашидов, председател на комисията по култура и медии в Народното събрание.
"Трябва да уточним параметрите, да направим предложения на финансовото министерство", заяви той.
А за това как да се финансират БНР и БНТ в частност и дали да се търсят други модели освен директно от бюджета, определен от изпълнителната власт, Рашидов каза:
"Хубаво е да се постави тази тема на обществени дебати."
Той отбеляза, че по времето на Симеон Дянков бюджетът на обществените медии бе намален.
На въпрос не е ли редно да се реши съдбата на фонда "Радио и телевизия" в едноименния закон, Рашидов призна, че има основание за този въпрос и трябва да има и дебати по тази тема.
"Има и сега други методи за финансиране, но обществените медии имат ограничения по отношение на рекламата спрямо частните", припомни бившият министър.
По принцип още от 2003 г. Законът за радиото и телевизията предвижда фонд, който по план да финансира първоначално отчасти, после напълно обществените медии. Такъв обаче не е създаден и всяка година влизането му в действие напълно (да поеме 100% от финансирането) се отлага с една година напред. Това става още отпреди управлението на ГЕРБ и се прави при гласуването на годишния бюджет с преходни и заключителни разпоредби.
Дори и в момента в ЗРТ е записано, че от 1 януари 2020 г. несъществуващият фонд трябва да поеме издръжката на БНР и БНТ.
През миналата година финансовият министър Владислав Горанов обеща дебати по темата след въпроси на опозицията в лицето на БСП, а сега същата готовност заяви и Рашидов. Но подчерта, че за момента темата се обсъжда и не може да каже детайли.
"Не мога да говоря от името на ГЕРБ и министерствата", отбеляза той. "Но големи дебати са нужни."
Докато в ГЕРБ ще дебатират по въпроса, от левицата готвят изменения в ЗРТ, с които фондът да заработи на практика, без да се събират такси от потребителите, които такси на хартия се начисляват въз основата на всеки регистриран електромер. Идеята на БСП е парламентът да определя бюджета на обществените медии, а той да се разпределя от представителите във фонда, а не по усмотрение на генералните директори на съответните медии.
"Причината да повдигнем въпроса е кризата в обществените медии БНТ и БНР. По закон от 1 януари 2020 г. тези медии трябва да се финансират изцяло от фонд "Радио и телевизия" към СЕМ. Такъв фонд не е конституиран, въпреки че създаването му е предвидено преди 20 години. Въпросът е с какви пари ще оперира фондът. Нашият отговор е - чрез бюджета, а не с такса. Съществуването на фонда не е важно толкова от финансова гледна точка, колкото като гарант за независимостта на тези медии от правителството. Продължаваме дискусиите с експерти по темата и ще излезем скоро с конкретни предложения, които да защитят свободата на словото и съществуването на обществени медии, без да натоварват допълнително българския данъкоплатец", заявява депутатът от БСП и член на правната комисия в парламента Крум Зарков.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни