Призиви, вариращи от по-голяма европейска ангажираност до западна ненамеса във вътрешните работи белязаха снощния дебат за Украйна на сесията на Европарламента в Брюксел.
Това бе и последният дебат с участието на Федерика Могерини – досегашен върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката за сигурност. В края му тя се сбогува с евродепутатите.
„Когато започнах работа като върховен представител, Украйна бе основен въпрос във външната ни политика. Безпокои ме фактът, че тази тема полека изчезна“, отбеляза Могерини.
Тя е доволна, че ЕП отново поставя въпроса на дневен ред. Дипломат номер 1 на ЕС смята да го направи и на Европейския съвет по-късно този месец.
Сериозно съмнение във формулата изрази латвийската евродепутатка Сандра Калниете от Европейската народна партия (ЕНП).
„Проблемът иде от Русия. Тя провокира избори в Донецка и в зруга области. Има слухове, че Москва може да попречи на сближаването на Киев с НАТО и ЕС. Това ще всее напрежение в украинското общество, а печеливша пак ще е Русия“, смята Калниете.
Според полския консерватор Содма Злотовски формулата на Щайнмайер би позволила в бъдеще Германия да вдигне санкциите срещу Русия. А в Украйна това би било сметнато за капитулация от страна на Запада.
Формулата на Щайнмайер = по-малко Украйна в Украйна
Особено критичен към този подход бе българският евродепутат Александър Йорданов (СДС, ЕНП).
„Не мислите, ли, че формулата на Щайнмайер окуражава постоянно г-н Путин да продължава своя план аз Украйна? Не създава ли тя предпоставки за дългосрочно блокиране на всяко суверенно решение на институциите в Киев? Не е ли това формула за по-малко Украйна в Украйна?“, попита той.
Другият голям проблем на Украйна е корупцията, отбеляза Йорданов. И настоя, че в нея са замесени предимно политици и бизнесмени,свързани с Кремъл.
„Не ви ли прави впечатление, че всяка отстъпка пред Кремъл се възприема като отстъпка пред г-н Путин. Там, където той постига успех, Европа губи. Време е някои европейски лидери да спрат да флиртуват с г-н Путин“, призова Александър Йорданов.
Критики заради малцинствата
Властите в Украйна бяха подложени на критика заради отношението си към малцинствата, произхождащи от страни членки на ЕС.
Румънецът Траян Бъсеску (ЕНП), известен с прозападните си настроения, изтъкна, че от 2023 г. в украинските училища на малцинствата, където се говори език на ЕС, ще има обучение само на украински. Властите в Киев и президентът Володимир Зеленски трябва да осъзнаят, че малцинствата там имат право да запазят родния си език, независимо дали са унгарци, румънци или руснаци.
Бъсеску бе прекъснат, тъй като просрочи времето с което разполагаше.
Критики изказа и Ангел Джамбазки от ВМРО и Европейски консерватори и реформисти (ЕКР).
"Както и в предишния дебат, ще призова отново за по-дръзка политика на ЕС", започна той.
Час по-рано в същата зала Джамбазки поиска ЕС да спре финансовите потоци към Турция заради започналата военна операция в Сирия.
„В Украйна има признати няколко големи групи малцинства. - румънско, унгарско, българско, да не пропусна някое. Когато се преговаря със Зеленски, трябва да се поставя въпросът зе тях. Това са малцинства от ЕС. Трябва да насърчваме Украйна да се интегрира пи-бързо, но като запазва правата на тези малцинства“, заяви българският представител.
Злите сили, платени от Брюксел и Вашингтон
Не липсваха и такива, които нарочиха Запада за главен виновник за избухването на кризата в Украйна преди 5 години.
„В Украйна бе организиран преврат от САЩ, - каза ирландецът Мик Уолъс от радикалната Европейска обединена левица/Северна зелена левица (ЕОЛ/СЗЛ). - Нека ясно се запитаме какво искат украинците. Зеленски спечели вота с обещание за мир, но там се ширят неонацистки групи. Има лица, които имат интерес да изсипват оръжие в тази страна.“
Независимият словашки депутат Милан Ухрик е убеден, че Евромайданът в Киев бил провокран от неправителствени организации, финансирани от Брюксел и Вашингтон. Те само използвали отчаянието на хората от корупцията
„Нека си признаем как стана всичко. Война, милиарди загубени долари. Защо се стигна дотук? Защото никой не се интересува от украинците в този конфликт. Защото става дума за нови пазари за западните компании и влияние на Русия. Нека украинците решат сами, а ние да търгуваме с тях“, призова Ухрик.
Славянска гордост и „Брекзит“
Сънародникът му Радослав Радачовски – също независим, пък намеси славянството и „Брекзит“:
„Аз съм славянин, брат на руския и украинския народи. Съветвам ви да спрете да се месите в работите на тези нации. Те не са джуджета, а нации герои, които живеят заедно от векове. Стига сте се бъркали в живота на славяните. Ние имаме толкова гордост, колкото и в Обединеното кралство, което сега реши да излезе от ЕС.“
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни