Франция подкрепя визията, че ако някой ще влезе в ЕС това трябва да е първо Сърбия. Това заяви евродепутатът от "Демократична България" Радан Кънев пред бТВ. Така той коментира отказът на Еманюел Макрон да подкрепи начало на преговори между ЕС и Северна Македония и Албания.
Кънев обясни, че позицията на Франция не е изненада.
"Специфичният национален егоизъм на Франция и г-н Макрон силно се разминава с българските национални интереси", каза Кънев.
Той изтъкна, че не трябва да се допуска агресивно турско, китайско и руско нахлуване в региона.
"За нас българите това е стратегически национален интерес. Да живеем без граници с македонците е борба от много дълго време, за която и от двете срани на границата стоции хиляди хора са си дали живота. Тези хора са умрели за бъдещето, те не са умрели за миналото. Не приемам позицията на българското правителство, то навлезе в исторически популизъм. Не трябва слизаме на нивото на антибългарите в Скопие. Трябва да има националнно единство и в България, и в Македония по въпроса как да преодолеем раните", каза Кънев.
Според него в момента македонска нация съществува така, както има австрийска нация.
"Ситуацията е на едно много неприятно отлагане. Но то трябва да срещне отпор. В България няма единна позиция да подкрепим националняи си интерес. Франция в случая е една, трябва да се съобрази с общия интерес на останалите 26", каза Кънев.
Според него гласуването в британския парламент за Брекзит е напълно непрдвидимо.
"Европа може да бъде силна и да наложи категорични си интерес от мир в Блзкия изток с много ясна единна позиция", каза Кънев по повод Турция.
Според него големият проблем на Европа е, че тя не излъчва единни сигнали. Кънев смята, че турската икономика няма да издържи и една седмица без митническия същз с ЕС. Според него диктатурата на Ердоган е на "глинени крака" и той злупотребява с липсата на единство в Европа.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни