Днес правителството на Хонконг официално изтегли проектозакона за екстрадиите от дневния ред на парламента, предаде Ройтерс. Досега той беше само замразен в парламентарния дневен ред заради протестите.
Демонстрантите обаче не дават сигнали, че скоро ще се приберат по домовете - те настояват лидерката на територията Кари Лам да бъде отстранена от поста, както и да се разследва полицията заради насилствените опити да се потушат протестите.
"Няма особено разлика между суспендиране и оттегляне (на закона за екстрадиция)... Това е твърде малко, твърде късно – сподели 27-годишен протестър няколко часа преди оттеглянето на закона. - Все още има много въпроси, на които правителството трябва да отговори, особено проблема с насилието на полицията."
Преди Лам бе обявила, че законът за екстрадицията ще бъде временно замразен.
Последните допитвания показват, че Кари Лам се ползва с едва 22-процентно обществено доверие, а мандатът ѝ изтича през 2022 г.
Същевременно стана ясно, че Хонконг освобождава заподозрения за убийство, чийто случай стана повод за вълната от протести в бившата британска колония, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
Двадесетгодишният Чан Тункай е обвиняван в убийството на бременната си приятелка, извършено, докато двамата са били на почивка в Тайван. Твърди се, че той се е подчинил на призива на медиите и се е извинил на семейството на убитото момиче, както и на хонконгския народ.
Чан прекара 18 месеца в затвор в Хонконг по обвинение, че е откраднал имущество на приятелката си. Той твърди, че иска да отиде в Тайван, където е издирван за убийството на момичето. Но между Хонконг и Тайван няма споразумение за есктрадиция на престъпници.
Днес при освобождението на Чан Тункай правителството на Хонконг каза, че той е свободен да отиде в Тайван. Правителството поясни, че в Хонконг не може да се гледа дело за убийство срещу мъжа, защото доказателствата срещу него са в Тайван.
Този случай именно накара Кари Лам да се опита да реформира законите за екстрадиция на Хонконг. Но тези планове щяха да променят и екстрадицията към Китай, което именно породи вълната от протести. Постепенно протестиращите започнаха да настояват за повече демокрация, за по-големи свободи и за преки избори.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни