И Русия, и САЩ прехвърлят части в Сирия.
Москва е прехвърлила допълнително около 300 военни полицаи от Чечня за изпълнение на специални задачи в 30-километровата зона по турско-сирийската граница, предаде ТАСС, като се позова на днешно съобщение на министерството на отбраната, предава БТА.
ТАСС съобщава още, че от Ростовска област и от Краснодарския край военнотранспортни самолети докарват в базата Хмейм в Сирия над 20 бронирани автомобили "Тигър" и "Тайфун-У".
Военните скоро ще започнат да изпълняват своите задачи. Министерството на отбраната на Русия посочва, че те ще се грижат за безопасността на населението, ще поддържат реда и ще патрулират в определени райони. Военните полицаи ще окажат също съдействие по извеждането на подразделенията на кюрдските отряди за самоотбрана заедно с тяхното въоръжение от 30-километровата зона по турско-сирийската граница.
Министерството на отбраната посочва, че в Сирия са пристигнали най-добре подготвените военни с опит в подобни операции.
Вашингтон
Министерството на отбраната на САЩ пък изпраща допълнителни подкрепления в Североизточна Сирия за охрана на петролните полета от бойците от терористичната групировка "Ислямска държава".
САЩ укрепват своите позиции в координация с партньорите от Сирийските демократични сили с допълнителни войници и средства за предотвратяване връщането на петролните полета в ръцете на "Ислямска държава" (ИД) или други дестабилизиращи фактори, се посочва в прессъобщение на Пентагона.
Оттам посочиха още, че борбата с терористите от ИД продължава.
"Ние сме длъжни да лишим ИД от този важен източник на приходи, за да гарантираме отсъствието на възможност за възраждането й", посочват от министерството.
Съобщението идва, след като американският президент Доналд Тръмп взе по-рано този месец спорното решение да изтегли американските сили от Североизточна Сирия, с което откри пътя за турска военна операция там. Тръмп обоснова тази стъпка с желанието да върне около 1000 американски военни у дома и да сложи край на американската намеса в зоната. По-рано той заяви, че "малък брой" американски военни ще останат в Сирия, за да охраняват петролните полета, но според съобщения в американски медии допълнителните сили ще включват танкове и стотици войници, пише ДПА, цитирана от БТА.
Посланиците
Посланиците на Турция и Сирия в ООН пък влязоха в сблъсък при първата си среща след турската военна операция в Североизточна Сирия, предаде Асошиейтед прес.
На заседание на Съвета за сигурност на ООН турският посланик Феридун Синирлиоглу определи турската офанзива в Североизточна Сирия като ограничена антитерористична операция за елиминиране на отдавна съществуваща екзистенциална терористична заплаха.
Сирийският посланик Башар Джафари каза, че турската операция "Извор на мира" е открила нова глава в агресията срещу Сирия.
"Те наричат окупираната територия зона за сигурност - това е шизофренията, от която страда турският режим", каза Джафари, цитиран от ТАСС и БТА.
Той посочи, че Сирия отхвърля опитите на Турция да оправдава своите действия с борба с тероризма и самоотбрана. Джафари също така обвини турския лидер, че извежда от Сирия терористи и сирийски културни ценности.
Турция запазва правото си да се защитава от терористичната заплаха, заяви турският посланик на заседанието. Той припомни думите на президента Реджеп Тайип Ердоган, че Турция няма да търпи терористична дейност на своите граници. По думите на посланика с общите усилия на Турция, Русия и САЩ е била предотвратена появата на терористична държава в Северна Сирия.
Съветът за сигурност на ООН се събра, за да обсъди хуманитарната ситуация в Сирия, но турско-руското споразумение за прекратяване на огъня и очакванията от първата среща на Сирийския конституционен комитет следващата седмица в Женева взеха превес в дискусиите, отбелязва АП.
Специалният съветник на американския посланик в ООН Майкъл Баркин подкрепи решението на Турция да прекрати операцията в Сирия и изрази очакване спирането на огъня да се спазва, съобщава още ТАСС. Баркин отбеляза обаче, че в резултат на събитията от последните дни 180 000 души са били принудени да напуснат домовете си в Сирия, където и без това 11 милиона души зависят от чуждестранна помощ.
Американският представител каза още, че очаква Турция да не допусне възобновяване на дейността на "Ислямска държава" и да обезпечи задържането на арестуваните по-рано бойци на ИД. Баркин изрази също тревога във връзка със съобщенията, че въоръжените формирования, действащи с подкрепата на турската армия, нанасят удари срещу цивилно население.
"Ако съобщенията се потвърдят, то тези действия представляват военни престъпления", каза Майкъл Баркин и призова Турция незабавно да разследва тези съобщения и да привлече под отговорност отделни лица или групи, съпричастни към подобен род действия.
Помощникът на генералния секретар на ООН по хуманитарните въпроси Урсула Мюлер съобщи на заседанието, че ООН е получила от турските власти уверения за гарантиране сигурността на цивилните лица в хода на операцията "Извор на мира". Мюлер изрази дълбоката тревога на ООН от възможни нови враждебни действия по турско-сирийската граница и последиците от това за цивилното население, включително появата на нови бежанци, съобщава ТАСС.
Представителката на ООН каза, че турската операция е влошила хуманитарната ситуация в региона и посочи, че там трябва да бъде осигурен безопасен и бърз хуманитарен достъп за ООН и други международни организации.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни