Сърбия разследва руски дипломат по обвинение в шпионаж, предаде Ройтерс.
Президентът Александър Вучич е наредил разследването, след като в интернет се е появил клип, на който се вижда как заподозреният предава плик с пари на сръбин, който после ги брои.
Агенцията се позвава на туит на българския журналист Христо Грозев, който е постнал видеото социалната мрежа.
Според Грозев заснетият руснак е помощник военния аташе в руското посолство в Белград Георгий Клебан. Радио "Свободна Европа" цитира сръбското външно министерство, че Клебан е заемал този пост до юни 2019 г. Руското посолство още не е отговорило на въпросите на радиото по случая.
Сръбската Агенция за сигурност и информация е потвърдила автентичността на видеото, посочва Ройтерс.
На него се вижда как двамата мъже се срещат в Белград, разменят пликове, пията бира, след което единият от тях отваря плика и брои парите, които са в него.
Министър-председателката Ана Бърнабич потвърди пред сръбския всекидневник "Блиц" заповедта на Вучич и каза, че ако подозренията се потвърдят, това би било "сериозен въпрос и проблем".
Ройтерс отбелязва, че Сърбия е лоялен руски съюзник на Русия на Балканите, зависим от руския газ, отбранителни технологии и въоръжения и политическата подкрепа на Москва против независимостта на Косово.
Агенцията посочва, че сръбският вътрешен министър Небойша Стефанович е заминал в сряда за Мосва за разговори по "предизвикателства към сигурността" и "сътрудничество в борбата с престъпността" с шефа на руския Съвет за сигурност Николай Патрушев. Кабинетът на Стефанович, не е коментирал дали пътуването е свързано с видеото.
През октомври шефът на руското външно разузнаване Сергей Наришикин каза, че Русия и Сърбия провеждат "сложни взаимни операции" да защитят външните си интереси, без да даде повече подробности, припомня Ройтерс.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни