"Топлофикация-София" ще продава произведения ток самостоятелно чрез Българската независима енергийна борса (БНЕБ). Това ще стане от 2020 г., съобщиха от общинското дружество в сайта си.

Досега електроенергията се продаваше чрез посредник - компанията "Гранд енерджи дистрибюшън", която се свързва с бизнесмена Христо Ковачки. Фирмата има дългосрочен договор със столичното парно, като според данните той е сключен без конкурс. Той обаче изтича.

Именно този договор отдавна е обект на критики от опозицията в Столичната община с аргумента, че ощетява "Топлофикация", която не получава добра цена за произведения от нея ток.

Столичното парно е с огромни задължения към доставчици и трупа непрекъснати загуби. Според "Демократична България" само от началото на годината те са в размер на 88 млн. лв. при заложени 14 млн. лв. на годишна база. Затова бяха поискани оставките на всички членове на двустепенното ръководство на общинското дружество - управителен и надзорен съвет, а не само смяна на директора, каквато се случи след оставката "по лични причини" на Кремен Георгиев. 

 
Оставката дойде и след като държавната "Булгаргаз" заведе дело срещу дружеството за дължими 35 млн. лева за доставен природен газ. Сумата е част от общ дълг от над 120 млн. лв. Той беше натрупан само за година, в периода август 2018-а - август 2019-а, след като преди това "Булгаргаз" продаде на Българския енергиен холдинг вземанията си от столичното дружество в размер на 105 млн. лева. Причината - и тогава столичното парно бе застрашено от дело.

Сега "Топлофикация" съобщава, че излиза на борсата, както и как точно възнамерява да направи това: 

"Управителният съвет на дружеството утвърди изискванията за провеждане на процедура за избор на координатор на стандартна балансираща група и Вътрешни правила за участие на Българската независима енергийна борса."

"С оглед максимално ефективната позиция на дружеството по отношение реализирането на произвежданата собствена електрическа енергия са заложени следните условия: избор на пазарен сегмент за продажба през БНЕБ на електрическа енергия; анализ на финансовия риск, произхождащ от продажбата на произведената електрическа енергия и риска от липса на купувач и невъзможност за реализация на количествата и най-важното - възможност за авансово плащане по двустранни договори за продажбата на енергия", пише още в съобщението.

Уточнето е още, че фирмите координатори на балансиращи групи са посочени в публичния регистър на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) и към тях ще бъдат изпратени покани да предоставят оферти на "Топлофикация" с цел изборът да е "напълно прозрачен и максимално изгоден".