
Осем партии в парламента, принципни политически различия и персонални несъвместимости. Сформирането на кабинет изглежда все по-сложна задача, като простата аритметика бързо се превърна във висша математика с изчисляване на теории на вероятностите.
Преговорите са в разгара си. След БСП и ДПС, най-голямата политическа сила според резултатите от 5 октомври, ГЕРБ днес се среща с Реформаторския блок. В доста усложнената ситуация има нещо добро – консултациите между партиите вървят в ясен формат, време, място, с назоваване на проблеми – общи моменти и непреодолими различия. Най-малкото българските граждани – вярно закъсняло, но научават доста повече за вижданията на партиите по отделни политики, реформи и проблеми, отколкото през цялата предизборна кампания.
Този общообразователен момент обаче идва по трудния начин. А въпросът: „Колко дълго ще останем без правителство“ звучи все по-тревожно. В международната политика има един световен рекорд от 589 дни – когато Белгия стоя без кабинет около година и половина, от изборите през юни 2010 г. до декември 2011 г.
Надяваме се, че българските политици нямат някакви нездрави амбиции да счупят този доста особен рекорд.
Статистиката сочи, че най-бързо е било „опечено“ правителството на Пламен Орешарски – за 17 дни (от 12 май до 29 май 2013 г.). То стана толкова скоростно, че премиерът даже не беше успял да научи част от имената на бъдещите си министри и леко ги объркваше. В тон с народната поговорка „Бързата кучка, слепи ги ражда“, то и кабинетът на БСП и ДПС, оцеля малко повече от година. И то при непрекъснати протести и призиви: „Оставка“.
Най-дълго се е правело друго правителство с участието на БСП и ДПС, но и на НДСВ– на Тройната коалиция с премиер Сергей Станишев. Докато се стигне до неговото сглобяване по станалата печално известна формула 3-5-8, минаха близо два месеца – по точно 53 дни (от 25 юни до 17 август 2005 г.). Разбираемо, докато се преодолеят нивата на неприязън на междупартийно ниво, докато се натъкмят персоналните въпроси мина време, а и тогавашният президент Георги Първанов, често наричан Баща на Тройната коалиция имаше амбиции на архитект на правителството, което в първоначални негови замисли трябваше да е четирипартийно и още по-добре нещо като програмно под неговото засилено наблюдение.
Правителството изкарва пълен мандат, но след него БСП изгуби изборите от ГЕРБ, а НДСВ почти изчезна от политическия хоризонт.
Някъде между тези две крайности се разполага създаването на останалите кабинети в демократичната ни история след 1989 г.
Кабинетът на СДС начело с Филип Димитров заработи 26 дни след изборите на 13 октомври 1991 г., но остана в история с краткостта на съществуването си, след като за първи и последен –засега- път в новата ни история премиерът поиска вот на доверие и не го получи- с любезното съдействие на ДПС.
Кабинетът на БСП начело с Жан Виденов се гласи 39 дни – част от тях между Коледно-новогодишните празници. (От 18 декември 1994 г. до 26 януари 1995 г.) Както е добре известно, то падна с гръм и трясък, след мощни протести пак в началото на годината -2007г.
33 дни (изборите са на 19 април 1997 г. до 21 май 1997 г.)трябват на Иван Костов да направи кабинета на ОДС. След пълен мандат на следващите избори обаче синята партия остана назад след новосформираното образувание НДСВ. Въпреки силния резултат Симеон Сакскобургготски и неговите съветници редят формулата на следващия кабинет цели 37 дни (17 юни до 24 юли 2001 г.).
Бойко Борисов – напротив действа колкото е възможно по-бързо. Трябват му само 22 дни (5 юли- 27 юли 2009 г.), за да започне да действа кабинетът на ГЕРБ. Бързината вероятно се отразява на качеството, защото Борисов започна доста енергично да сменя министри и зам.-министри малко след като са били назначени. От думите на проф. Анна-Мария Борисова, минала през поста „здравен министър“ се ражда и фразата, че „Борисов намира министрите си на кръстопътища и по бензиностанциите“. Кабинетът на ГЕРБ не изкара пълния си мандат, след като премиерът реши да подаде оставка няколко месеца преди редовните избори.
Средно направата на правителства е отнемала около 32 дни, показват изчисленията. От 5 октомври са минали десетина дена, така че спокойно – още има време преди да почнем да нервничим и да се тревожим за сроковете. Качеството е друга тема.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни